Creative Çukurcuma küratörlüğünde gerçekleşen bir günlük program kapsamında, Culture of Resistance (Direniş Kültürleri Ağı), Extramücadele ve Hasan Özgür Top’un katılımıyla film gösterimleri, sanatçı sunumları ve bir sohbet gerçekleştirerek “Çağdaş Sanat Pratiklerinde Direniş” konusunu gündeme getirilecek. “Günümüzde yaşadığımız sosyo-politik ortamda, sanatçının direniş konusundaki rolü nedir? Bu sorumluluğu üzerinde hissetmeli midir? “Direniş” gibi konular sanat pratiklerinde ne şekilde ele alınabilir?”

Culture of Resistance ile ortak gerçekleştirilen film gösterimlerinin ardından gelen yoğun talep nedeniyle ikinci kez gösterimini yapılacak “Yaşam Bekliyor: Batı Sahra’da Referandum ve Direniş” belgeseli ve gene Iara Lee’nin Direniş Kültürleri ile olan bağı üzerinden “bir sanat pratiği olarak direniş” konusu tartışmaya açılacak. Birçok ülkede yasaklanan belgeselleri ile farklı coğrafyalardaki direnişleri izleyicilere sunan yönetmenin çalışmaları üzerinden sorduğumuz sorulara Türkiye’den davet edilen sanatçıların çalışmaları ve sanat pratikleri üzerinden cevaplar aranacak. 15 yılı aşkın süredir “var olan sistemlerin yerine başka hangi sistemler mümkün olabilir?” sorusuna yanıt arayan çalışmaları ve projeleri ile adından söz ettiren Extramücadele ile farklı sanat pratikleri üzerinden sanatta eleştiriyi ve direnişi sorgulanacak. 2000’lerin başındaki dergicilik ortamının etkisiyle sanat pratiğine başlayan genç sanatçı Hasan Özgür Top ile ‘Parça Tesirli’ adıyla başladığı yolda gerçekleştirmiş olduğu yayın ve fanzin projeleri, bir direniş olarak sanatta sosyal medyanın kullanım amaçları ve bu süreçte üretmiş olduğu videolar hakkında konuşulacak. Extramücadele ve Hasan Özgür Top’un son dönem çalışmaları üzerinden günümüz çağdaş sanat ortamında politik bir direnişin nasıl var olabileceği tartışılacak.

Program:

18.30-19.30: Culture of Resistance Film Gösterimi // Yaşam Bekliyor: Batı Sahra’da Referandum

ve Direniş
19:30-20.00: Extramücadele Sanatçı Konuşması // Eğlence ve Vicdan”
20:00-20:30: Hasan Özgür Top Video Gösterimi // Kontr-Manipülasyon
20.30-21:30: Çağdaş Sanat Pratiklerinde “Direniş” Üzerine Sohbet
Katılımcılar: Extramücadele, Hasan Özgür Top ve Creative Çukurcuma

**Iara Lee’nin belgesel gösterimi İngilizce altyazılı olarak gösterilecektir. Söyleşi ve sanatçı sunumları Türkçe olarak yapılacaktır.