“Sürrealist, duygusal, nefsi, dingin ve evrensel etkisi olan”
Çalışmalarını tasvir etmek için bu beş sıfatı kullanan dünyaca ünlü heykel sanatçısı Carole Feuerman, Contemporary İstanbul’a  katıldı. Eserleriyle bolca ilgi toplayan sanatçıya merak ettiklerimizi sorduk.

portfolyogaleri

Image 1 of 10

Eşsiz bir sanat tarzınız var. Heykellerinizde reçine, bronz ve çelik kullanıyorsunuz, yüzücüler ise işlerinizin ana konsepti. Bu stili nasıl geliştirdiniz, arkasında yatan fikir nedir?
Bedenler işimin büyük bir kısmını kapsıyor. Sanatımın aşırı gerçekçi tarzı heykellerimin bilinirliğini sağlayan bedenselliği yaratıyor. Gerçek duyguları ve varoluşun fiziksel hallerini betimleme arzum sanatımdaki realizme yansıyor. Heykellerim kendi vücutları içinde rahat olan insanlarla alakalı. Bütünsel sağlık fikrini teşvik ediyorum. Heykellerimi yapmaya başladığım 1970 yılında, The World Health Organization (Dünya Sağlık Organizasyonu), sağlığın fiziksel, zihinsel ve sosyal iyiliği kapsayan bir bütünlüğü temsil ettiğini, hasta olmamanın sağlıklı sayılmaya yetmediğini beyan etti. Bu, benim gerçekçi stilimin belirleyici yönlerinden biri. 40 yıl önce sağlıklı ve akıllı kadınlara modern sanatta yer vermek radikal bir yaklaşım sayılırdı. Şimdi ise fazlasıyla kabul gören bir sanat öğesi ancak sanatçılar bu konuyu pek fazla ele almıyor.