Birçok Nesne Benim İçin Defterdir
“Ottomatik düşler” isimli resim sergisiyle dikkat çeken genç ressam Can Yeşiloğlu, birçok nesneye defter muamelesi yapabilen bir sanatçi. Bugüne kadar pek çok defterini orada burada unuttuğunu belirten yeşiloğlu, “antonin artaud’un defterine izmir limani’ndan kalkan bir nuh’un gemisi çizmek isterdim” diyor.

 

deftergal

Image 1 of 2

Defterinizi nereden aldınız?
Beyoğlu’nda bir kırtasiyeden...

Sizin için defter ve eskizin anlamı nedir?
Üretimimin en zevk aldığım kısmı diyebilirim eskiz için. Bilinçaltı savrulmalarının en rahat ve hızlı aktarım süreci. Defter de bu bölümün kaydının tutulduğu bir arşiv odası gibi diyebilirim.

Defteriniz hep yanınızda mı? Olmadığında kendinizi nasıl hissedersiniz?
Defter taşıdığım dönemlerim de, taşımadığım dönemlerim de var. Yanımda yoksa bile üzerine bir şeyler karalayabildiğim herhangi bir nesneyi defter niyetine kullanıyorum. Kitaplığımın bir rafı üzerleri çizilmiş bardak altlıkları, peçeteler ve oradan buradan koparılmış kâğıt parçalarıyla dolu. Daha sonrasında da bunları deftere geçtiğim, üzerinde çalıştığım oluyor.

Nasıl bir defter kullanıcısısınız?
Biraz unutkan diyebilirim. Sağda solda unuttuğum, kaybolan çok defterim oldu. Ne zaman ilham gelir? Hangi zaman aralığında çalışırsınız? İlham bekleme durumu bende pek yok aslında. Genelde yapmak istediğim birçok şey sırada bekliyor oluyor. Fakat geceleri çalışmak en verimli ve en keyiflisi…