10

Image 2 of 13

Doğu Çankaya’dan Hayati Soru

Doğu Çankaya’nın ağırlıklı olarak ahşap üzerine karışık teknikle oluşturduğu resimleri “Yeni?Dünya Düzeni” 24 Aralık’a kadar Galeri/MİZ’de sergileniyor. Eserlerini doğa-kültür karşıtlığı üzerinde üreten sanatçının resme aktardığı ana fikir “Yeni kültür, doğanın ayaklar altına alınmasıyla yükselmiştir” cümlesiyle özetlenebilir. Doğu Çankaya ile resimlerini konuştuk:

Son serginizdeki çalışmalarınızda “yeni dünya düzeni”ni sorgulayıp sergilerken renk kullanımında kendinizi kısıtlamıyorsunuz. Bunu, bir karşıtlığı vurgulama aracı olarak mı tercih ediyorsunuz?

Bu bakış açınız ilginç ve açıkçası benim düşünmediğim bir açı. Şimdi yeniden bu açıdan baktığımda şunu söyleyebilirim: Evet, karşıtlığı vurgulamada bu da bir yöntem olabilir.

Gerek iki boyutlu gerekse üç boyutlu resimlerinizde yoğun bir işçilik göze çarpıyor. Bu durumu nasıl tanımlıyorsunuz?

Sanatın yapılma sürecinde çoğu zaman uzun ve sabırlı bir “işçilik” gerekir. Hatta konu ya da malzemeye göre, amiyane tabirle “zanaatinizi konuşturmanız” gerekir.

Yeni dünya düzenine karşıtlık, bir sanatçı olarak sizin için doğal bir duruş mu, yoksa verimli bir alan olarak gördüğünüz için mi bu temayı tercih ettiniz?

Bu tema üzerine bu seriyi oluşturmadım. Oluşan bu bütünü, daha sonra böyle adlandırdım. İçinde yaşadığımız düzen benim düzenim değil tabii ki; ben yalnızca çevremde olup bitenlerin bir nevi görsel günlüğünü tuttum. Serginin ismindeki yeniden sonra gelen soru işareti ise bu yaşam sürecindeki kişisel kuşkularımı gösteriyor.