2014 yılında gerçek müzik sevdalıları olarak “İyi müziği, nerede, ne zaman dinleyebiliriz?” diye düşündüm ve yurt dışına açılıp önemli festivalleri mercek altına aldım. İşte İçinizi ısıtacak festivaller.
Bu yazıyı okuyorsanız 2014 yılına girmişsiniz demektir. Her yılki dilekler elbette tekrarlanacak: Aşk, para, sağlık, iyilik, güzellik… Umutlu bir yıla şimdiden heyecanla “merhaba” diyelim. Tabii bu yılki piyango talihlisinin hangi ruh halinde olduğuna değinmeyeceğim bile. Biz, bize isabet etmemiş gibi hayatımıza devam edelim. Geçtiğimiz yılın en trend müziklerini, tarzlarını ve isimlerini özetlemiştik. Yeni yıla da yeni bir sayfayla başlamak gerek. Onun için 2014 yılında gerçek müzik sevdalıları olarak “iyi müziği, nerede, ne zaman dinleyebiliriz?” diye düşündüm ve yurt dışına açılıp önemli festivalleri mercek altına aldım. En azından line up açıklayan üç önemli festivali öğrenelim istedim. Buyurun, 2014 yılında ne zaman, neredeyiz?

 RIO KARNAVALI 2014 / RIO DE JANEIRO
28 Şubat – 4 Mart 2014

O bir efsane… O Güney Amerika’nın en eğlenceli haftası… O sokaklarda kutlanan en tutkulu festival… Bence ölmeden önce katılmak gereken olaylardan biri. Ben de bu yılkine yetişme planları yapıyorum. Her şey yolunda giderse bir yazımı da gittim, gezdim, geldim tadında bu festivale ayıracağım. Bu yıl neler var? 28 Şubat Cuma gecesindeki görkemli açılışın ardından efsane bir geçit töreni, çocuklar ve büyükler için samba okulları, tabii ki Copacabana Palace Hotel’de “The Magic Ball” ve aklınıza gelebilecek her türlü sokak eğlencesi. Havanın o tarihlerde 30 dereceden aşağı olmadığını belirtelim. Dakika dakika tüm takvim şimdiden belli… İçimiz ısınsın diyorsanız: www.rio-carnival.net

 ROCK WERCHTER FESTIVAL / BELÇİKA
3 – 5 Temmuz 2014

Bu festival rock müzik severlerin beklediği çok sıkı bir line up’a sahip. Metallica, Arctic Monkeys, Franz Ferdinand, Jack Johnson, Skrillex, The Black Keys ve daha birçok sağlam isim yer alıyor. Bu yıl festivalin 40. yılı, o nedenle daha çok sürpriz beklemekte yarar var. Biletler şu an indirimli satılıyor. “Nasıl bir line up bu, ağlamak istiyorum” diyorsanız: www.rockwerchter.be

GLASTONBURY FESTIVAL / İNGİLTERE
25 – 29 Haziran 2014

Açık havada müzik festivali denince ilk o akla gelir. 1970’li yılların başından beri aynı ruhu sürdüren muhteşem detaylı bir organizasyon… Bir festivalde The Rolling Stones varsa gerisini siz düşünün. Arctic Monkeys, Portishead, The Lumineers, Azealia Banks, Smashing Pumpkins, Elvis Costello, Sinead O’Connor, DJ’lerden Nick Warren, Brian Cox festivale katılan isimlerden sadece bir kaçı. Tüm liste ve İngiltere’de güzel bir hafta sonu için www.glastonburyfestivals.co.uk.

Ayrıca bu adresleri de gözden geçirin derim: Tomorrowland 2014 www.tomorrowland.com, WOMAD womad.co.uk, Coachella www.coachella.com.

Tabii “Yok kardeşim, ben ülke ülke DJ peşinden koşacağım” diyorsanız son zamanların en popüler ismi Avicii sizin için ideal. Eğer yetişeceğinizi düşünüyorsanız konser tarihleri 24-25-26 Ocak Avustralya, 12 Şubat Frankfurt, 14 Şubat Paris diye gidiyor. Merak edenler için maalesef ufukta İstanbul henüz görünmüyor.