Oyuncu, balet, müzisyen, tasarımcı… Çalışmaları, karakterleri, farklılıkları ve ürettikleriyle dikkat çeken beş isimden; Aslı Mutlu, Ediz Fafızoğlu, Aytaç Uşun, Merve Dizdar ve Batur Büklü’den bahsediyoruz. Öyle ki yalnızca bizi değil işinin ehli duayenleri de başarılarıyla şaşırtıyorlar. Yetenekleri ve yaratıcılıklarıyla bu dönem çok konuşulacak beş ismi takdim ediyoruz.

 

MERVE DİZDAR – OYUNCU

Geçtiğimiz Nisan, Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nde ‘En İyi Kadın Oyuncu’ ödülünü kucaklayan Merve Dizdar bu sonbahar hem prömiyerini Venedik Film Festivali’nde yapan ‘Körfez’ hem de BluTV’nin yeni dizisi ‘7Yüz’de karşımıza çıkıyor.

 

Merve Dizdar’ı ‘Yutmak’ oyunundan muhakkak hatırlarsınız. Oyundaki ‘Sam’ rolü ile izleyenleri öylesine etkilemişti ki 21. Yapı Kredi Afife Ödülleri’nde ‘En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü kazanmıştı. Yutmak’taki rolünü anlatırken “Her zaman iş yaptım; projelerim, oyunlarım oldu, fakat Yutmak’ın yeri benim için bambaşka. Sam rolü sayesinde kendimi daha iyi gösterdim. Oyunculuğumda başka kapıları araladım, bilmediğim yerlere gittim” diyen Dizdar, şimdilerde ise prömiyerini Venedik Film Festivali’nde yapan ‘Körfez’ filmiyle adından söz ettiriyor. Körfez, Karşıyaka’dan Alsancak’a, Göztepe’den Bornova’ya tüm semtleri karış karış arşınlayan bir İzmir filmi. “Bir İzmirli olarak, tamamı İzmir’de geçen bir filmde oynamak benim için ayrıcalık. Her zamanki gibi kendi düşündüğüm şeyleri anlattım, gösterdim bu filmde. Gerisi ise yalnızca his, gerçeklik.”Dizdar, tiyatro ve sinemadaki başarısını ekranlarda da gösterecek bize bu sezon. TIMS&B’nin Yüzyüze adlı yeni projesiyle televizyonda izleme fırsatı bulacağımız oyuncu, aynı zamanda online platform BluTV’nin 7Yüz dizisinin ilk bölümünde başroldeki karakterlerden biri olarak da karşımıza çıkıyor. Her bölümünde farklı oyuncularla yeni bir yüzleşmeyi konu alan dizi, başarılı kadrosuyla daha yayınlanmadan gönüllerimizi fethetmişti zaten. Dizdar’a diziyi sorduğumuzda ise izlemeyenlere kısa bir ön bilgi olacak şu cevabı alıyoruz: “İyi ki içindeyim, iyi ki oynadım dediğim muhteşem başarılı bir proje oldu. Sinema filmi izliyormuşum gibi hissettirdi hep. Çok güzel bir ekipti. Çok mutluyum gerçekten. ‘Nihal’ karakterini canlandırdım dizide. Bu da çok ilginç bir deneyim oldu benim için. Oyunculuk açısından yine kendimi başka yerlere sürüklediğim bir iş. Yılbaşı gecesinde başlıyor her şey. Arkadaş toplantısında sohbet ediyor, sonrasında da oyun oynamaya başlıyoruz. ‘Herkes bir günahını anlatsın’ deniyor ve olaylar gelişiyor.” İşine bağlılığını duruşuyla, başarısıyla, sözleriyle kısacası kendisine ait tüm yönleriyle kanıtlayan genç oyuncuyla bu dönem sık sık karşılaşacağız gibi görünüyor.

 

7Yüz, BluTV’de yayında.
Körfez, 24 Kasım’da vizyonda.

Fotoğraflar: Erhan Talığ

1 2 3 4 5