Büyük Ev Ablukada, Halimden Konan Anlar ve Son Feci Bisiklet. İster alternatif müzik deyin ister bağımsız rock ama bir gerçek var ki o da bu grupların yaptığı müziğin isimlerinden daha ilgi çekici ve güzel olduğu…

Kimileri onlara alternatif dedi, kimileri bağımsız rock fakat aslında hiçbirimiz bu müziği yapanın kim olduğuna dair yeterli bilgiye sahip değildik. Zira bu grupların albümleri yok, reklâmları yok fakat işin ilginç yanı konserlerinde boş yer de yok! Bu yeraltı grupları sosyal medyadan yayınladıkları şarkılarıyla notalarını giderek daha fazla insana duyurdu. Kısa zamanda hepimiz isimleri uzun olduğu için haykıramasak da tüm şarkılarına eşlik eder olduk.

Bu gruplardan en popülerinden biri şüphesiz ki Büyük Ev Ablukada. Kadroda Balon Suylada Dolar, Baksen Oyalama, Afordisman Salihins, Canavar Banavar, Bas Bariton, Bentek Sizhepiniz, Gelicem Nerdesin, Galvaniz Gelbiraz gibi birbirinden yetenekli isimler var! Seçtikleri isimleri kadar şarkıları da eğlenceli ve yaratıcı! Bu isimler çok uzak geldiyse bir kere kayıtlarını izleyin derim, tanıdık yüzlerle karışılacaksınız. Böyle başarılı bir takımı hiçbir sahada göremezsiniz. Şarkılarında ben varım, siz varsınız, onlar var. Çünkü onların asıl derdi, dinleyicileriyle birlikte müzik yapmak. Bu yüzden canlı performansları tahmin edebileceğinizden çok daha eğlenceli. Konser tarihlerini buyukevablukada.com sitesinden takip edebilirsiniz. Özellikle “çıldırmıcam” isimli şarkıları yoğun derslerle savaşan gençlik için bir nevi doğal sakinleştirici. Benim için favori şarkıları ise “Tayyar Ahmet’in Sonsuz Sayılı Günleri”. Büyük Ev Ablukada dışında en çok keyifle dinlediğim gruplar arasında hak ettiği ilgiyi bulamadığına inandığım “Halimden Konan Anlar” var. Ancak size anlatmadan geçmeye vicdanım el vermedi! Facebook sayfalarında yazana göre henüz kaç kişi olduklarından onlar da emin değilmiş. Gerçi ben daha konserlerine gitmedim ama ilk fırsatta izleyeceğim gruplardan biri, özellikle “Natali Portman” ve “Öyle Normal” isimli şarkılarına eşlik etmek için sabırsızlanıyorum. Notaları en çok vapur ile Kadıköy’e geçtiğiniz ana yakışan bu grup buram buram İstanbul kokuyor. Onların konserlerinden haberdar olmak için www.halimdenkonananlar.com adresine tıklamanız yeterli… Son favori grubum ise Ankara’dan… İsimleri “Son Feci Bisiklet”. 2011 yılında kurulan grup Arda Kemirgent, Can Sürmen ve Erkin Sağsen’den oluşuyor. Size bu satırları yazarken de onların “Küçük Saydam İnsanlar” isimli parçalarını dinliyorum. Diğer parçalarını ve konser haberlerini ise Facebook sayfalarından takip edebilirsiniz. Gençliğin kulaklıklarından yüksek sesle taşan ve bu yüzden otobüste teyzelerin sert bakışlar atmasına sebep olan parçaların sahiplerini okudunuz. Şimdi hepinize iyi dinlemeler!

TOP 5

1. Halimden Konan Anlar Öyle Normal
2. Büyük Ev Ablukada  En Güzel Yerinde Evin
3. Büyük Ev Ablukada  Ne Var Ne Yok (kanyon hafif müzik)
4. Son Feci Bisiklet  Küçük Saydam İnsanlar
5. Halimden Konan Anlar Sergüzeşt-i Kadıköy