Kahve ve sağlıklı beslenmeye gönül verenlerin buluşma noktası Vi, Teşvikye’nin yeme – içme sahnesini ‘doğal anlamda’ değiştirmeye hazırlanıyor. 

Fotoğraflar: Hakan Aydoğan & Vi Coffee & Healthy Living Arşivi

 

Vi Coffee & Healthy Living, Teşvikiye’nin en yeni lezzet duraklarından biri. Dört yıldır yeme-içme sektöründe olan ve kahve ile güçlü bir bağı bulunan Metin Usanmaz, sağlıklı beslenme üzerine bir hayat tarzı kuran ve kendi blog’unda da takipçileriyle sağlıklı ve raw tariflerini paylaşan, ABD’de raw beslenme tarzı üzerine eğitim alan Beril Oymak, mekânlarının ismini ‘birliktelik’ kavramından yola çıkarak belirlemişler. ‘We’ kelimesinin İngilizce’de ‘biz’ anlamına gelmesiyle yola çıkıp, İskandinav tarzında tasarladıkları mekânlarına, Norveççe’de aynı anlamda kullanılan ‘vi’ adını vermişler. İnsanların kendilerini evlerinde hissedecekleri bir mekân hayali kuran ikili, Teşvikiye’nin mahalle havasının Vi için uygun olduğunu düşünüyor. Burası öyle bir yer ki, küçücük olmasına ve günün her saati kalabalık olmasına rağmen henüz müşterilerinin hiçbirinden bu konuda bir şikâyet işitmemişler. Hatta bir gün ayrı masalarda oturan iki yabancının, şans eseri tanışıp, ertesi gün aynı masada koyu sohbetlere daldığını bile görmüşler.

ÖZENLİ KAHVELER
Müşterilerin Vi’ye olan bağlılığı, hem sıcak ortamından, hem de lezzetli yemek ve kahvelerinden geliyor. Vi’de, ortalama dört farklı kahve çekirdeğinden yapılan kahveler servis ediliyor. Mevsimine göre çeşitleri değişebilen, orta kararda kavrulan bu çekirdekler, sipariş alındığı anda çekilip, sıcacık lezzetlere dönüşüyor. Espresso’larını kendi harmanladıkları çekirdeklerden yapan mekânda, günlük süt ve kendi üretimleri olan badem, Hindistan cevizi ve fındık sütü kullanılıyor. Fazla işlemden geçtiği için light süt kullanmayı ise tercih etmiyorlar. 12-36 saat arası demlenen buz gibi cold drip (13 TL), sürekli taze olan ve yumuşak içimli filtre kahve (single 9 TL, double 11 TL), süt ve kahve oranının eşit dağıldığı ve özel tasarım bardaklarda servis edilen Cortado (9,5 TL) ve günlük sütle veya diğer özel üretim sütlerle deneyebileceğiniz latte (single 10 TL, double 12 TL) kahve menüsünde öne çıkanlar. Ayrıca mekânda Türkiye’deki bir üreticiden alındıktan sonra, farklı içeriklerle yeniden fermente edilen Kombucha çayı (15 TL) da bulunuyor.

DOĞAL TERCİHLER
Mekânın mutfağından günlük cheesecake’ler, kekler, bowl’lar, avokado tostlar çıkıyor. Burayı açtıktan sonra, raw, glütensiz ve vegan ürünlere ihtiyaç duyan ne kadar çok insan olduğunu görmek, Metin ve Beril’i bir hayli şaşırtmış. Bu tür ürünleri tercih edenler kadar, rahatsızlıkları dolayısıyla raw beslenmek zorunda kalan kişilerle de tanışmalarını sağlamış. Vi’nin en popüler bowl’u olarak Acai Bowl’u gösterebiliriz. Kendi kuruttukları, hurma karameli, keten tohumu ve farklı içeriklerle zenginleşen karabuğday granola ile lime, zeytinyağı ve baharatlarla tatlanan avokado harcıyla hazırlanan ve ekşi maya ekmekle sunulan avokado tostlar ise Vi’ye özel olarak ürettirilen seramik tabaklarda servis ediliyor.

Vi, Türkiye’de zor bulunan veya olmayan matcha, acai gibi ürünlerle harikalar yaratmakta usta. Özellikle acai’yi yurtdışından kendileri gidip alıyorlar. İlk açıldıklarında büyük beğeni toplayan incirli ve sevmeyenleri bile kendine hayran bırakan matcha’lı cheesecake’lerinin sıkı takipçileri olmuş kısa sürede. İçerisinde kaju kreması olan cheesecake’ler günlük taze üretiliyor ve bir gün önceden sipariş vermek şartıyla kalabalık gruplar için dilediğiniz çeşidini Vi’de de yaptırabiliyorsunuz. Bir gün buraya yolunuz düşerse; spirulina yosunu ve lime’lı küçük toplardan, lavanta ve yaban mersinli cheesecake’den ve matcha ve lime’lı cheesecake’den yemeden dönmeyin.

 

Teşvikiye Mah. Ahmet Fetgari Sok. No: 18/B Şişli

0212 247 1837

Hafta içi: 07.30 – 23.00

Hafta sonu: 08.30 – 20.00

Mutfak kapanışı: 20.00