Kedi ve köpekler üzerine zihnimize hatalı yerleşmiş bazı kulaktan dolma bilgiler var. Küçücük ve zararsız görünen bu gilgiler bazen hayvanınızın hayatını tehlikeye sokacak hatalar yapmanıza neden olabiliyor. 
kediler-g

KEDİ YALNIZ KOVBOYDUR
Böyle bir genelleme yapmak doğru değil. Bazı kediler gayet sosyal bir hayat sürmekten hoşlanır. İnsan arkadaşı tarafından uzun saatler tek başına bırakılamayan veya mutlaka kendi türünden de bir ev arkadaşı ihtiyacı hisseden kedilerin sayısı az değildir. Ayrıca zamane kedilerine özel bir durum mu bilemiyorum ama kediler ve köpeklerin koyun koyuna yattığı o kadar çok örnek var ki. Kedilerin doğada yalnız avlanıyor olması ve başka bir kediyle belli bir mesafenin altında karşılaştığında sesle, kabararak tehdit etmesi, yanlışlıkla asosyal bir canlı olduğu inanışının yerleşmesine neden olmuş olmalı. Halbuki evdeki kedinin tek olmaması günlük oyun ve hareket ihtiyacını karşılamasını sağlayacağından uzun dönemde sağlığı açısından olumlu sonuç verir. Ayrıca ev kedileri sokağa terk edildiklerinde dışarıya adapte olmakta zorlanır, hatta bazıları sevgi ve ilgi göremediği için hastalanır. Yani kedinizin her kapı açıldığından dışarı fırlaması, dışarıda yaşamak istediğine dalalet değil, hele yaşamayı becerebileceğine hiç değil.

BARINAKTAN ALINAN KÖPEK UYUMSUZ OLUR
Son derece hatalı bir inanış daha. Köpek bakma tecrübeniz yoksa mutlaka satış yapmayan, dolayısıyla size “mal pazarlamaya” çalışmayacak bir eğitmenden, veterinerden bilgi almalısınız. Sizin şartlarınıza, yaşam ritminize uygun köpek, nereden geliyorsa gelsin, ahenkli ve huzurlu bir hayat sürebilir. Yavru köpek dünyanın en tatlı şeylerinden biri fakat bakımı inanılmaz zordur. Buna karşılık yetişkin köpek çoğunlukla laftan anlar (yumuşak ama net mesaj verdiğiniz sürece elbette). O yüzden sizin için uygun köpek kişiliğinize, ritminize, beklentilerinize, sabrınıza uygun köpektir. Yaşı, boyu vs. bu bilgilerle şekillenir.

KEDİ CAMDAN DÜŞMEZ,  DÜŞSE DE BİR ŞEY OLMAZ
Kedi denge ustasıdır. Ancak aynı zamanda inanılmaz meraklıdır. Avlanma güdüleri de halen yerindedir. Hal böyle olunca her an yüksek bir yerden düşmesi mümkündür. Üstelik kemikleri toprak yumuşak zeminine uygun yaratıldığından beton gibi zeminlerde parçalanır. Akciğer patlaması, iç kanama vs. ile ölüm olur. Dolayısıyla, kedinin uzaktan koşup zıpladığında (diğer tarafta bir sinek veya kuş olduğunu hayal edin) açamayacağı ve yırtamayacağı özel sineklik, balkonda güvenlik ağı abartı önlemler değildir.

BAZI KÖPEKLER ASOSYALDİR
Kendi türüyle iletişime en yoğun ihtiyaç duyan hayvanlardandır köpek. Bebeklikten itibaren sosyalleştirilirse sosyal gelişimini sağlıklı tamamlar, köpek arkadaşlarıyla nasıl iletişim kuracağını öğrenir. Köpek sosyalleştirirken çekingenlerle elinin ayarı olmayan oyunbazları bir araya getirmemeye dikkat edin. Köpeğinizin karakterini tanıyın, yapmasını istediğiniz ve istemediğiniz noktalarda anında net mesajlar verin, ama sert davranmayın.

KEDİ DOKUZ CANLIDIR
Almanya’dakiler yedi canlı! Kültüre göre bu efsane değişiklik gösteriyor demek ki. İnanışın nedeni, kırılan kemiklerinin iyileşmesinde görülen mucizeler. Bunu da tekdüze titreşimli mırlamasına borçlu. Bu titreşimin insanda kemik güçlendirdiği de efsane değil bu arada.