Sya ve akdeniz mutfağının modern yöntemlerle bir araya getiren Cafe Saigon, Şişhane’nin en güzel teraslarından birinde sizi bekliyor.

mekan-g1

 

Baba-oğul Suarezler’in sahibi oldukları Saigon, Şişhane’deki İKSV binasının terasında, 20 Ekim’de kapılarını açtı. Avrupa’da geçirdiği yıllarda Akdeniz ve Asya yemeklerine merakı olan Agustin Suarez ve prestijli Ecole Hoteliere Lausanne okulunda eğitim gören oğlu Fabio Suarez, Saigon’un yemeğe yaklaşımını “Meditasian” olarak yorumluyor. Hem Akdeniz ve Asya esintileri taşıyan hem de Türk kültürüne uygun, büyük porsiyonlu yemekler sunuyorlar. Saigon’da sushi ve sashimi bölümü hariç menü yaklaşık 40 ayrı çeşitten oluşuyor ve sezona göre değişiklik gösteriyor.
Mekânın tasarımında ise ünlü mimar Emir Uras’ın imzası var. Asya ile muhteşem İstanbul manzarasını bir araya getiren mekânın ilgi çeken parçalarından biri olan Budha heykeli de Saigon’a özel üretilmiş. Ekipte usta isimler de dikkat çekiyor; Saigon’un Peru doğumlu Gastronomi Direktörü Luis Arevalo, Peru, Şili ve Zürih’te sushi restoranlarında çalışarak İspanya’nın en iyi Japon restoranı Grupo Kabuki’nin şefi olmuş. Şimdilerde kendi restoranını yönetmenin yanında, İstanbul’da da Saigon’a destek veriyor.
Baba-oğul yemek kültürüyle ilgili oldukları ve insanlara da iyi yemekler sunmak istedikleri için, Saigon’un menüsünde bahsini geçirdiğimiz iki mutfağın da klasik tariflerini yaratıcı dokunuşlarla bir araya getirmeye özen göstermişler. Tataki Beef Carpaccio ve Asya tarzı marine edilmiş dana yanak, bu anlayışın iki güzel örneği. Birleştirici sihirli güç ise içeriği Saigon’da saklı olan soslarda yatıyor. Kendi meyve, sebzelerini üretip kullanma hayalleri de var ama henüz Saigon çok yeni olduğundan, şimdilik iyi yemek yapmaya odaklanmış durumdalar.

1 2