15 yıla yakın süredir Barlar Sokağı’nı mesken tutan İsis’in yerinde artık “Bina” bulunuyor. Üstelik Kadıköy müdavimlerinin en sevdiği mekânlar Arkaoda, Dün ve Yer’in ortaklığında Bant Mag.’in de katılımıyla açılan Bina, bildiğiniz diğer mekânlara hiç mi hiç benzemiyor. Ekip, mekâna isim seçerken isme çok da anlam yüklememeye çalışmış. Haliyle bunu da insanlara yansıtmış. Peki, nedir bu bina? 

 

ff-g

Bina, etkinlik bölümü, sergi alanı ve bistro ile bahçeden oluşan üç katlı kolektif bir mekân. Ancak öyle sıradan bir konser alanı ya da galeri gibi düşünmeyin burayı. Tamamen farklı ve yaratıcı bir konsepte sahip olan mekân, sadece dekorasyonu ve tasarımıyla bile diğer mekânlardan ayrılıyor.
Bina’nın giriş katında her köşede farklı bir aktiviteyle ilgilenebileceğiniz yeme-içme alanı bulunuyor. Burada bir yandan işlerinizi yürütürken, diğer yandan kahvenizi içebilir ya da akşamüstü içkilerinizi yudumlayarak, muhteşem yemekler yiyebilirsiniz. Barda oturmak, deri koltuklarda dinlenmek veya bahçede arkadaşlarınızla sohbet etmek de yine tamamen sizin tercihinize kalmış.
Bistro bölümünün menüsü dünya ve Türk mutfağından ortak lezzetler barındırıyor. Ancak eskisi kadar klasik lezzetler yok artık menüde. Değişken bir mekân yaratmaya çalışan ekip, bunu mutfakta da uygulamış. Yemek seçenekleri daraltılarak daha nitelikli ve özel bir menü ortaya çıkmış. Aynı makarnanın beş farklı çeşidi yapılmıyor, önünüze gelen her yemek için farklı bir sos hazırlanıyor. Üstelik sosların tümü ev yapımı… Mutfakta kullanılan tüm ürünler ise organik ve kendi yörelerinden temin ediliyor. Örneğin kaşar peyniri Kars’tan, tereyağı Ordu’dan, zeytinyağı Ayvalık’tan getiriliyor. Mekân açılalı henüz bir ay olmasına rağmen menü ikinci kez düzenlenmiş. 11 saat boyunca fırında pişirilen kuzu etli dürüm (28 TL) ve ev yapımı salsa sos ile birlikte hazırlanan sote ıspanak üzerinde somon fileto ise (36 TL) şimdiden misafirlerin favorileri arasına girmiş. Restoran tarzı ağır ana yemeklerin yerine zengin içki menüsüne dikkat çekmek için atıştırmalıklar ön plana çıkarılmış menüde. Yerli ve ithal klasik içkilerin yanı sıra Bina’ya özel kokteyllere ağırlık verilmiş. Mutfakta tamamen taze ürünlerin kullanılması nedeniyle içki menüsündeki kokteyllerin mevsime göre değişmesi planlanıyor. Örneğin şu an menüde kış mevsimine özgü meyvelerden greyfurt ile yapılan, Greyfurt Mule (30 TL) adlı fresh bir kokteyl bulunuyor. Mekânın mutfak şefliğini, Dün ve Yer’in de mutfağını koordine eden Tolga Kınayman yürütüyor. Menüler ise tüm kadronun katkılarıyla hazırlanıyor.
Bina’nın ikinci katı Bant Mag.’in “Havuz” adını verdiği alan. Şu zamana kadar birçok farklı mekânda etkinlik düzenleyen dergi, “Havuz”u çalışmaktan keyif aldıkları sanatçılarla sevdikleri işleri gerçekleştirip, sergileyebilecekleri bir bölüm olarak tasarlamış.

1 2