Bezmialem Vakıf Üniversitesi ile Kosova Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği arasında iş birliği protokolü imzalandı. Protokol çerçevesinde sağlık hizmetleri, eğitim ve araştırma alanlarında karşılıklı iş birliği tesis edilecek

 Kosova Cumhuriyeti’nin sağlık sektörü ile Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi arasında bilgi ve deneyim paylaşımını amaçlayan protokole göre Kosova Meclisi, Kosova Sağlık Bakanlığı ve Kosova Üniversiteleri ile Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi arasında sağlık hizmeti, sağlık eğitimi ve araştırmaları alanlarında işbirliği yapılacak. İmzalanan protokolle ödeme gücü olmayan belli sayıda Kosova Cumhuriyeti vatandaşı ve Kosova soydaş ve akraba topluluklarından hastaların tedavileri ücretsiz yapılacak, sağlık alanında okuyan öğrencilere staj imkânı sağlanacak, Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi öğretim görevlileri Kosova’da eğitimler düzenleyecek.

İmza töreni öncesi bir konuşma yapan Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Saffet TÜZGEN, kendini Türkiyeli kadar Kosovalı da gördüğünü belirterek yaklaşık altı yüz yıllık bir geçmişin ardından özellikle son on yıl içerisinde tekrar ilişkilerin gelişmesinden duyduğu mutluluğu dile getirdi. TÜZGEN, “Bütün Balkan Ülkeleri gibi Kosova da bizim kardeşimizdir. Elimizdeki her türlü imkânı kardeşlerimizin hizmetine sunacağımızı bilmenizi isterim. Bu imzalanan protokolün yeni işbirliklerine vesile olacağını düşünüyorum” dedi.

TÜZGEN’in ardından söz alan Kosova Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Avni SPAHIU de kurulan iş birliğinden duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “Türkiyeli kardeşlerimizin bize gösterdiği ilgiye müteşekkiriz. 170 sene evvel olduğu gibi bugün de Türkiye’nin kapıları Kosovalılar’a açıktır. Atılan imzaların altında asıl yatan dostluğumuzun pekişmesidir. Kosova’nın Konya’dan farkı yoktur” şeklinde konuştu.