Avrupa pişirme tekniklerini Türk yemekleriyle buluşturan Mentha, Nişantaşı’nda rahat bir ortam ve büyük emek verilmiş bir menü sunuyor. 

mekan-g

Mentha hakkında tüm bildiklerinizi unutun. 2007’de İstiklal Caddesi’nde, 2012’deyse Galatasaray’da karşımıza çıkan Mentha, en son geçen yaz Mentha Teras’ta yakaladığı büyük başarının ardından ilk kez Beyoğlu dışında bir yerde konumlanıyor. Bu kez Mentha Kitchen & Bar ile yaz-kış açık olan, yemek ağırlıklı ve gece olunca kulübe dönmeyen bir yerle karşı karşıyayız. Mutfak ise ünlü şef Gabriele Sponza’ya emanet. Ama ekipte, İstanbul eğlence sektöründen tanıdığımız İlkay Türk, Rıfat Sağ, Orkun Bozdemir, Nilay Yüksel ve Görkem Çay gibi isimler de var. Aslında herkes bir şekilde hizmet, eğlence ve yemek sektörüne kariyerlerinin bir alanında dokunmuş isimler. Nişantaşı’na taşınırken, semtin sosyetik mekânlarından birine dönüşmemeyi başarmış Beyoğlu çocukları…
İzmir doğumlu İtalyan asıllı şef Gabriele Sponza, Akdeniz’le Anadolu’yu birleştiren, Türk yemeklerinde Avrupa pişirme tekniklerinin kullanıldığı bir menü ortaya çıkarmış. Kuzu incik, sekiz saat piştikten sonra servisten önce yeniden fırınlanıyor. Pancar salatasındaki pancarlar, baharat ve zeytinyağıyla dört saat fırında pişiyor. Mentha köftede yasmin pirinci kullanılırken, pirinç kalçada siyah pirinç tercih ediliyor. Dondurulmuş ve konserve hiçbir şey kullanılmıyor, sağlıklı yemek sunulmasına özen gösteriliyor. Öyle ki patates kızartması Mentha’da yok! Zengin kokteyl menüsüne ek olarak, ev yapımı gazoz ön plana çıkıyor. Kendi ürettikleri zencefilli, limonlu şurupla yapılan bu gazozu mutlaka tatmanız gerekiyor. Menü, ileride sabit kalmayarak sezona göre değişiklikler gösterecek. Yani her geldiğinizde farklı bir yemekle karşılaşabilirsiniz. İlk birkaç ay menüde gözünüze tatlı çarpmazsa şaşırmayın çünkü şef, bu aralar her gün farklı bir tatlıyla sizi karşılıyor. Hayvan dostu olan Mentha Kitchen & Bar, 9 Ekim’de kapılarını açtı. Öğle ve akşam yemeği servisi olsa da akşam yemeğine gitmeden önce rezervasyon yaptırmanızda fayda var. Ayrıca ileride belki hafta sonları Maçka Parkı’na geldiğinizde, özel brunch için de Mentha’ya da uğrayabilirsiniz.

1 2