Kütüphanenizde bu ay mutlaka olması gereken kitapları derledik. Şimdiden keyifli okumalar!

MADENCİ

Modern Japon edebiyatının kurucusu kabul edilen Natsume Soseki’nin kaleme aldığı Madenci’de, kitabın isimsiz anlatıcısı olan Tokyolu kibar bir ailenin iyi yetişmiş çocuğu, maden ocağında, kir pas içindeki işçilerin yanında yaşamayı tercih ediyor. Kitap, Sinan Ceylan’ın çevirisi ve Haruki Murakami’nin son sözü ile yayımlandı.

ÖLEN ADAM

İngiliz edebiyatının en önemli isimlerinden D.H. Lawrence, uzun öyküsü Ölen Adam’da yaşama arzusunu ölüm, diriliş ve ölümsüzlük konularıyla birleştiriyor. Bilge Karasu’ya TDK Çeviri Ödülü’nü kazandıran kitapta uzun uykusundan acılar içinde uyanan bir adam, yaşamın tadına varamadan öldüğünü fark ediyor ve arzularının peşinden gitmeye karar veriyor.

IDAHO

Emily Ruskovich’e geçtiğimiz Haziran ayında Uluslararası Dublin Edebiyat Ödülü’nü kazandıran Idaho, yazarın da doğup büyüdüğü ABD’nin dağlık Idaho eyaletinde geçiyor. Roman, Ann ile Wade’in, Idaho’nun çetin ve güzel doğasında sürdüğü sakin yaşamın Wade’in kaybolan hafızası ve saldırgan davranışlarıyla birlikte bozulmaya başlamasını anlatıyor. Farklı kişilerin bakış açılarından aktarılan ve çeşitli zaman ve mekânlar arasında mekik dokuyan anlatı, karakterlerden bazılarını birbirinden koparan, bazılarını ise bir araya getiren bir trajediyi konu alıyor. Kitabın Türkçe çevirisi Lale Akalın’a ait.

AKBABALARIN AĞIDI

Ödüllü Amerikalı yazar Lila Bowen’ın yetişkinler için fantastik edebiyat türünde yazdığı, “Gölge” serisinin ilk kitabı olan Akbabaların Ağıdı, kendisine köle gibi davranılan ve bir evlatlık olarak büyütülen Nettie’nin öyküsünü anlatıyor. Siyah ve beyazdan, gece ve gündüzden ibaret olmayan bir dünyada kendi yerini arayan bir kahramanın özgürlük ve intikam öyküsünü konu alan roman, M. Boran Evren’in çevirisiyle raflarda.

BOZUK SAAT

Yunus Nadi Roman Ödülü sahibi yazar Irmak Zileli, Bozuk Saat’te geçmişten bugüne hayatın içinden geçenlerin hikâyesini, bozuk bir meydan saatinin gözünden anlatıyor. İnsan ruhunun derinliklerinin, nesnelerin tabiatının ve doğadaki tüm seslerin izini süren roman, umut, unutuluş, özlem ve yalnızlık da dâhil insana dair konuları irdeliyor.