Berlin..

Yıllardır utanç duvarı nedeniyle kendimi hep uzak tutmuştum Berlin’den.. Son zamanlarda en çok tercih edilen destinasyonlar arasında.. Tabii ki yıkılan Berlin duvarının etkisi çok büyük.

seevil

Şehirde 200.000 ‘den fazla Türk yaşıyor.. Kendinizi İstanbul’da zannettiğiniz zamanlarda olmuyor değil.. Yanınızdan geçen kişilerin konuşmalarını duyunca, ya da markete girdiğinizde tüm markaların neredeyse Türk malı olduğunu görünce o zaman anlıyorsunuz..

Betondan yapılmış olan utanç sınırı, 9 Kasım 1989‘da Doğu Almanya’nın, isteyen vatandaşların Batı’ya gidebileceğini açıklamasının ardından, tüm tesisleriyle birlikte yıkılmış. Kontrol ve gözetleme kuleleri olmasına rağmen, yaklaşık 5 bin kişi tüneller, evde yaptıkları balonlar ve bunun gibi yollarla, Doğu’dan Batı’ya kaçmayı başarmış.

Doğu’dan Batı’ya kaçışlarda en büyük dramlardan biri de Bernauer Strasse’de yaşanmış. Nitekim bu sokaktaki evler Doğu’da yer almalarına rağmen, ön cepheleri Batı’da kalmış. İnsanlar ne kadar acı çekmiş. Filmlerde seyrederken ne kadar üzülürdük. Buraları gezmek çok da hoş gelmedi. Orada birçok insan acı yaşamış.

Şimdiki Berlin’e dönersek sokaklar cıvıl cıvıl.. İnsanlar çok keyifli.. Modern binalar, görkemli oteller, şık alışveriş merkezleri, tasarımcılar, sinemalar ve renkli hayatlar..

Berlin’de Alışveriş Keyfi..

Berlin alışveriş konusunda keyifli destinasyonlardan..

Tabii ki bir Milano, Paris gibi değil fakat aradığınız her bir şeyi bulabileceğiniz, büyük alışveriş merkezleri ve dünyaca ünlü markaların mağazaları sizleri bekliyor.

Mitte bölgesinde bulunan Mulacstrasse ve Alte Schönhauser Strasse’deki şık ve sevimli butiklere ev sahipliği yapıyor.

Kurfürstendamm olarak bilinen Kudamm bölgesi ise adeta bir alışveriş cenneti.

KaDeWe başlı başına bir dünya.. En alt katında bulunan Chanel, Louis Vuitton, Fendi, Burrberry, Chanel, Rolex, Wellendorff, Cartier v.b bir çok markayı bir arada bulabilirsiniz.

Eğer caddelerde gezmek istiyorsanız, dünyaca ünlü markalar sıralanmış olarak sizleri bekliyor.

Bikini Berlin butiklerin ve küçük markaların olduğu bir alışveriş merkezi..

Friedrichstrasse ve Potsdamer Platz üzerindeki alışveriş merkezleri ve tasarım butikler görülmeye değer..

Mall of Berlin ise en keyif alacağınız en büyük alışveriş merkezlerinden biri..

Berlin’in Restoranları

Berlin gerçekten de diğer şehirlerden biraz farklı.. Aradığınız her şeyi bulabiliyorsunuz. Küçük İstanbul denildiğinde inanmamıştım. Gerçekten de doğruymuş. Fiyatlar ekonomik ve her bütçeye uygun alternatifler bulunuyor. Ben son zamanlarda sizlere de daha fazla alternatif sunabilmek için farklı restoranlarda tadımlar yapıyorum. Seyahate çıkmadan önce 4 kilo vermiştim. O kadar çok tadım yaptım ki bakalım Berlin’in bana kaç kilo katmış?

Berlin’de 200.000 Türk yaşadığı için, bütün marketlerde Türk markalarının ürünlerine rastlayabiliyorsunuz. Ayranlar, sucuklar, peynirler ve aklınıza ne gelirse..

Dönerciler, Uzakdoğu mutfakları, Almanların yerel lezzetleri adım başı sizlere sunuluyor. Almanlar hazır yemeğe o kadar alışkınlar ki..

Türk restoranlarında hazırlanan dönerler bizim biraz damak tadımıza uymuyor. Dönerler makineler ile kesiliyor. Döner yemeseniz de pek bir şey kaybetmezsiniz.

Berlin Restoranları

Vapiano

Vapiano Türkiye’de en sevdiğim lezzetleri içeren restoranlardan biri. Adım başı Vapiano restoranlarına rastlayabiliyorsunuz. Yemekleri de bana göre çok lezzetli ve doyurucu.. Biraz sıra beklemenin dışında en çok keyif aldığım restoranların başında geliyor Vapiano..

KaDeWe mağazasının altıncı katı bana göre en güzel lezzetleri sunan yerlerden biri.. Balıktan ete, sebzeden tatlıya kadar binlerce çeşit ürün sizleri bekliyor. Şarap ve şampanya barlarında tadım ise en keyiflisi.. Gurme restoranlar ise baş döndürücü güzellikte. Bir haftalık Berlin seyahatimin neredeyse en çok zamanını KaDeWe’de geçirdiğimi söylesem yalan olmaz.

Kamp’s mağazalarının sandviç ve tatlıları tadılmaya değer..

Benim favorilerim Wittenbergplatz’daki Lindler lezzetin yanı sıra size görsel bir şölen sunuyor. Tatlıları, mezeleri ve etleri denenmeye değer.

Noah’s ise kahvelerini tadabileceğiniz ayrıca, KaDeWe mağazasının güzel vitrinlerini ve meydanın atmosferini izleyebileceğiniz keyifli bir mekan.

Nuovo Antica Roma

Wittenbergplatz’da bulunan, İtalyan restoranı sahibi olan İlkay bey Türk girişimcilerden.. 40 seneye yakındır Almanya’da yaşayanlardan. Gastronomi eğitimi aldıktan sonra, işletmesinin başına geçmiş. İtalyan mutfağı’nın leziz örneklerini sunuyor. Pizzalar ve lazanyalar denenmeye değer. Ayrıca kendisinin Türk misafirleri için hazırlattığı özel pizzaları da bulunuyor.

Wittenbergplatz 5 -6 in 10789 Berlin 030-2114964

Reinhard’s Cafe

Şık dekorasyonu, leziz yemekleri ile belki de Berlin’i izleyebileceğiniz en seçkin mekanlardan biri. Kurfürstandamm caddesi üzerinde Berlin halkının yerel yaşamı inceleyebilir, aynı zamanda keyifli bir atmosferde yerel tadımlar yapabilirsiniz. Kurfürstandamm’ım bir diğer adı da Kudamm.. Kudamm denildiğinde şaşırmayın.

Karlstad’ın giriş katında bulunan çikolata reyonları Noel zamanı cıvıl cıvıl.

Eğer tercihleriniz arasında lüks tadımlar varsa Berlin bu konuda cennet..

Charlottenstrasse ‘de bulunan iki Michelin yıldızlı Fischer’s Fritz şık ve sofistike restoranlardan. Unter den Linden’de bulunan Margaux, Fichtesstrasse’de bulunan Hartmann’s, Grill Royal denenmesi gereken restoranlardan..

 

Sevil DENİZ

www.sevildeniz.com