SANATÇI: Erdal Duman

.artSümer 6 Mart – 6 Nisan tarihleri arasında Erdal Duman’ın uzun zamandır beklenen ikinci solo sergisini sanatseverlerle buluşturuyor. “Baskı Altında Zarafet” isimli serginin içeriğinde insanların iktidarla ilişkisinin bilinçdışı dinamiklerini parmak ve kemik motifleri üzerinden işleyen heykel ve yerleştirmeler yer alıyor.

Michelangelo’nun canlandırdığı Yaradılış sahnesinde tanrı parmağıyla Adem’i işaret edip ona hayatı, gücü ve kendini temsil etme sıfatını verir. Tanrıyı işaret eden Adem ise onun kutsallığını kuvvetlendirir. Zarif bir dokunuşla başlayan bu karşılıklı işaret etme, münhasır bir ilişki kurar ve dışarda bıraktıklarının üzerinde bir baskı yaratır.

“Mühimmat” adlı sergisinde içini boşalttığı silah heykelleriyle şiddetin algı süzgecinden geçerken kaybedilen gerçekliğine dikkat çeken Erdal Duman, bu sefer varlığı yoklukla imlemektense şiddetin kaynağı olan örtülmüş, gizli  dinamikleri çarpıcı bir görsellikle önümüze seriyor. “Mühimmat”ta savaş gereçleri ve görüntülerinin boşluk tarafından bile saklanabileceğine, kamuflajın asıl nesnesinden çok kavramı gizlediğine değinen sanatçı, “Baskı Altında Zarafet”te zaten örtük olan bir şiddetin seçtiği motiflerini bağlamlarından koparıp değerlendirmemize sunuyor. Sergide birer totem gibi karşımıza çıkan devasa parmaklar, asal dürtülerin iktidarlar yaratmadaki rolüne dair bizi bir yüzleşmeye sürüklüyor. Bir yandan da en ilkel silah olan ve modern sanat objesine dönüşmüş kemikler, cazibeye kapılmak ile farkındalığa varmak arasındaki sert düşüşe gönderme yapıyor. Şiddetin aracı iktidarın göz kamaştıran yüzeyi olduğunda suç yoktur çünkü silah yoktur. Şiddet tüm zarafetiyle baskı altında yaşanır.

1976 Almanya doğumlu sanatçı, 2002’de Hacettepe Üniversitesi heykel bölümünden lisans diplomasını aldı ve 2007’de aynı kurumda yüksek lisansını tamamladı. “Mühimmat” adlı ilk solo sergisine 2011’de artSümer ev sahipliği yaptı. Sanatçı çalışmalarına Ankara’da devam ediyor.

6 Mart 2014 – 6 Nisan 2014