Banksy’nin, Avam Kamarası’nı milletvekilleri yerine şempanzelerle betimlediği resmi, 9.8 milyon sterline alıcı buldu. Böylece sanatçı yeni bir rekor kırmış oldu.

Banksy’nin ‘Devolved Parliament’ (Geri Evrilmiş Parlamento) adlı eseri Londra’daki Sotheby’s müzayede evindeki açık artırmada 9.8 milyon sterline (yaklaşık 70 milyon TL) satıldı. Yaklaşık 4 metre boyundaki eserin satılması sadece 13 dakika sürdü. Alıcının adı belirsizliğini koruyor.

2 milyon sterline alıcı bulması beklenen eser beklentilerin de üzerine çıkarken tablo Banksy’nin en pahalıya satılan eseri oldu.

Satışın ardından Instagram hesabından bir paylaşım yapan Banksy ise , “Banksy tablosu için rekor fiyat. Yazık, hâlâ ona sahip değilim” ifadelerini kullandı.

Banksy, sanatı toplumla buluşturan ve en özgün sanat eleştirmenlerinden biri olan Robert Hughes’un sanatı maddi bir değer olarak görmeyi eleştiren sözlerini de paylaştı.

Brexit terimi ortaya çıkmadan önce, 2009 yılında yapılan eser, Banksy’nin bilinen en büyük tuval çalışması olma özelliğini taşıyor.

Bu gönderiyi Instagram'da gör

Going, going, gone…

Banksy (@banksy)'in paylaştığı bir gönderi ()

Sanatçı, bundan önce 1 milyon sterlinden yüksek bir meblağa satılan ‘Kırmızı Balonlu Kız’ adlı eseri ile rekor kırmıştı. Ancak satıldıktan birkaç dakika sonra eserin çerçevesi içine gizlenmiş kağıt imha makinesi vasıtasıyla kendi kendini yok etmişti.

Kaynak: Sputnik