Denize sıfır mekânında hizmet veren Zargana’da bol lezzet ve sıcak hizmet sizi bekliyor.

Fotoğraflar: Erhan Tarlığ

ERH_7309

İstanbul’un önemli eğlence komplekslerinden biri olarak hayatımızda yer edinen Sortie içinde açılan Zargana, Kuruçeşme hattının en keyifli balık restoranlarından biri olarak öne çıkıyor. Tamamen açık alanında sizi Boğaz havasıyla sarmalayan mekân, menüsünü dolduran lezzetli balıklarıyla bu yazın popüler uğrak noktalarından biri olmaya aday.
Zargana’nın bize göre en önemli özelliği, Sortie gibi bol müşteri çeken, hip bir mekân içerisinde açılmış olmasına rağmen, sevdiğimiz ve bildiğimiz balıkçıların samimiyetini ve bereketini taşıması. Deniz kıyısında bir masaya oturduğunuzda, bir anda önünüze gelen mezeler ve ara sıcaklar, ana yemek öncesinde mini bir ziyafet yaşatıyor.
Balık tutkunlarının çok iyi bildiği gibi, iyi bir balık restoranı mevsiminde ve taze balıklar sunduğu müddetçe başarılıdır. Zargana da bunu ilke edinmiş; o mevsim en taze balık çeşidi hangisiyse menüye de o balığı alıyorlar. Burada masaya gelen ıstakozun gösterişli sunumu, denizin maviliğine çok yakışıyor. Yukarıda bahsettiğimiz samimiyeti ise yemek sonunda deniz kıyısında dostlarınızla birlikte taze meyvelerle ferahlayıp, çay keyfi yaparken ve uzun sohbetlere dalarken hissediyorsunuz.

NE YENİR? Balığın en iyi eşlikçilerinden fava, karides salatası, çiroz, patlıcan ezme gibi başlangıçlar ve fener kavurma, kadayıf sarma karides, balık kokoreç gibi farklı yorumlarla sunulan ara sıcaklar dikkat çekiyor. Balıklardan ise mekâna adını veren zargana ilk önerimiz. Levrek, çupra, dil balığı gibi klasiklerin dışında lagos, sinarit, dülger ve kırlangıç gibi alıştığımız menülerde pek rastlamadığımız türleri de Zargana’da tadabiliyorsunuz. Ana yemeğin yanına dilediğiniz salatayı seçtikten sonra bitirici vuruş olarak ekmek kadayıfı, incir tatlısı, şekerpare gibi tatlılardan biriyle Zargana ziyaretinizi sonlandırabilirsiniz. İsterseniz mekânın barında da vakit geçirebilirsiniz. Zargana’da iki kişilik akşam yemeği ortalama 300 TL.

Sortie, Muallim Naci Cad. No: 54 Kuruçeşme, Beşiktaş
0212 227 8700
18.00 – 04.00