Sınavlar sonrası üzerindeki ölü toprağını atmak için avrupa seyahatine çıkmaya ne dersiniz? Merak etmeyin, çuval dolusu para harcamadan da Avrupa’yı dolaşabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey bir bilgisayar oyununu andıran planlama kısmında ilk level’ı aşmak.

Bahar döneminde bir sürü festival ve etkinlik arasında dersler sinsice ilerliyor ve finaller geldiğinde hepimiz soğuk bir duş alıp bütünlemelere sarılıyoruz. Sonrası tam bir boşluk. Bu kadar tempolu yaşadıktan sonra bu yorgunlukla kendimizi yatağa atarsak güz dönemine kadar uyuruz. Tabii yazı böyle yatarak harcamayı düşünüyorsanız derginin kapağındaki tarihe bir daha göz atmanızı öneririm. Ben öyle yaptım ve yazın sonunda pişman olmamak için Avrupa’yı gezip görmeye karar verdim. Uçak bileti, kalacak yer ve vize işlemleri derken karşıma o kadar fazla seçenek çıktı ki ne yapacağımı şaşırdım. Bu yüzden kendimi profesyonellere emanet etmeye karar verdim ve Interrail’i seçtim. Interrail biletini aylık öğrenci akbili gibi düşünebilirsiniz. Seyahatiniz boyunca kaç gün yolculuk edecekseniz fiyatları da ona göre 192€ ve 461€ arasında değişiyor. Ayrıca dört farklı tren tipi var. Hızlı trenler, gece trenleri, banliyö trenleri ve doğanın içinden giden manzara trenleri. “Hangisi en uygunu” diye internete baktığımda Avrupa gezisinin bir strateji oyununa benzediğini fark ettim. Örneğin konaklama parasından kısmak için yolculuklarınızı gece yaparak trende uyuyabilir ya da enerjiden tasarruf etmek için erken rezervasyonun uygun fiyatlarından yararlanarak Avrupa’ya uçakla gidip oradan trenle devam edebilirsiniz. Araştırmalarım esnasında edindiğim bir başka faydalı taktik ise vize alırken seçiminizi en çok kalacağınız ülkeye göre yapmanız. Böylece daha rahat vize alabilirsiniz. Yine de bu seçenek hakkında o kadar çok yorum yazılmış ki faydalı olabildiği gibi kafa karıştırıcı da olabiliyor. Bu yüzden vize konusunda sadece yetkililerden fikir almanız daha iyi olur.

970 EURO’YA  17 ÜLKE, 18 ŞEHİR
Eğer tüm bunların sonunda tren yolculuğunun size göre olmadığına karar verirseniz veya “Ben bu kadar kontrolsüz Avrupa’yı gezemem” derseniz Interbus ve Interfly yardımınıza yetişiyor. Hep Interrail konuşulur ama Interbus ve Interfly hem daha hesaplı hem de kullanıcı dostu… Bu sistemlerde gezi paketi satın alıyorsunuz ve yolculuk, konaklama gibi durumları ayarlamanıza gerek kalmıyor. Interbus sisteminde 970 € karşılığında 17 ülke, 18 şehir geziyorsunuz. Sizden ekstra bir para istenmiyor, sadece yemek masraflarınız ve oradan alacağınız ekstra şeylerin ücretini ödüyorsunuz… Bu sistem hakkındaki en büyük yanılgı sürekli bir otobüs dolusu insan ile gezildiğinin sanılması. Sadece gidilecek turistik yerlere birlikte gidiliyor, ardından serbest zaman içerisinde ister orada tanıştığınız yeni dostlarınızla ister kendi arkadaşlarınızla dilediğinizce gezebiliyorsunuz. Bu sistemdeki tek sıkıntı ne kadar kendiniz gezseniz de Interrail sistemindeki özgürlüğe ve gençlik ruhuna sahip olmaması. Interbus’ta mutlaka uymanız gereken bir program ve grup oluyor. Interrail gençlik ruhunun ve Interbus düzeninin eşsiz buluşması Interfly sisteminde. Hem Interbus’ta olduğu gibi konaklama, sigorta vs. dâhil bir gezi paketi satın alabiliyor hem de Interrail’deki gibi kendi paketinizi oluşturabiliyorsunuz. Bu yüzden fiyat aralıkları oldukça geniş, mutlaka girip bakmalısınız. Bence bu sistemin en güzel yanı Tomorrowland gibi ünlü festivallere özel tur paketleri olması ve vize işlemlerinde danışmanlık sağlamaları (vizesiz turları da var).
Özetle strateji oyununa benzeyen Avrupa turu programlarında Interbus kolay, düzenli ama kısıtlayıcı. Bulunduğunuz şehirde tam bir turistsiniz. Interfly düzenli, özgür ama uçakla seyahat ederken bölgenin her yerini göremiyorsunuz. Interrail ise tamamen özgür, maceracı ve içinde bulunduğunuz yeri hissetmenizi sağlıyor ama zor.
Programlar hakkında bir fikir sahibi olduktan sonra size uygun tatili planlamak için aşağıdaki linklere bakabilirsiniz. İyi yolculuklar!

www.interfly.com.tr/index.php?route=common/home
www.interbustur.com/
www.interrail.eu/