Çukurcuma Müzayede Kültür ve Sanat Evi, Ekim ayı içinde gerçekleştireceği 4. müzayedede, yine birbirinden değerli eserleri Çırağan Sarayı’nda satışa sunacak. Osmanlı ve Avrupa sanat eserlerinin sunulacağı müzayedede ampir eserler, ipek halılar, Osmanlı hatları ve sedirlerinin yanı sıra Atatürk’ün “Paşa” dönemine ait taşbaskı bir portresi yer alacak

 

Mustafa Kemal Atatürk’ün Sultan Vahdettin’in yaveri olduğu dönemde yapılan eserde yer alan madalyalar dikkat çekiyor. Boynunda azizi nişanı, sol tarafta mecidi nişanı, sağ tarafta hamidi nişanı, sağ altta ise Çanakkale nişanı görülen portrede, Arapça “milletinin kurtarıcısı anlamına” gelen “Münci-i Millet Gazi Mustafa Kemal Paşa Hazretleri” yazısı bulunuyor. Taşbaskı tekniğiyle 1900’lü yılların başında yapılan eserin ketebesi de ünlü hattat Halim Özyazıcı’ya ait.

 

Ekim ayı içinde gerçekleştirilecek müzayede için eser toplama işlemlerinin devam ettiğini belirten Çukurcuma Müzayede Kültür ve Sanat Evi’nin kurucusu Muzaffer Gültekin, ”Müzayedenin en önemli eseri Mustafa Kemal Atatürk’ün taşbaskı portresi olacak. Ekim ayında gerçekleştireceğimiz müzayedemiz için koleksiyonerlerden şimdiden yoğun ilgi görüyoruz. Eser toplama işlemimiz sürüyor. Bu süreçte toplanacak eserler, eksper incelemesinden sonra sanatseverlerin alımına sunulacak” dedi.

 

Müzayede tarihi:       : 10 Kasım 2013

Yeri                            : Çırağan Sarayı