Bir playlist yapın; David Bowie, Iggy Pop, Lou Redd ve New York Dolls’tan oluşsun. İçinizdeki “Glam Rock” ruhunu ortaya çıkarmaya hazır mısınız? Şimdi sesi sonuna kadar açın.

saint-laurent

Müzik ve moda yıllar boyunca birbiriyle büyük bir etkileşim içerisinde oldu. Her çıkan yeni sanatçının bir kimlik kazanması ve kendine özgü bir stil yaratması ile bu iki olgu sürekli değişerek gelişim gösterdi. Glam Rock ise kuşkusuz bu kuvvetli etkileşimin en önemli örneklerinden biri.
1970’lerin başında, Birleşik Krallık’ta Pop ve Rock’ın birleşiminden doğdu Glam Rock. Çeşitli şarkıcı ve müzisyenler tarafından benimsenen bu akımın modaya yansıması ise fazlasıyla frapan kıyafetler, makyaj ve saç stilleri ile oldu. David Bowie, gardırobuna eksantrik bir hava katarak simli makyaj kullanmaya başladı. Fütürist makyaj ve parlak kıyafetler büyük bir trend haline geldi. Payetler, çizgililer, metalik tonlar, hayvan kürkü/derisi deseni ve platform topuklar olmazsa olmazlardandı.
60’ların sonu ve 70’lerin başı kadınların nasıl görünmesi gerektiği üzerine oluşan idealistik fikirlere karşı bir başkaldırı dönemi oldu. Bireysellik için hissedilen tutku, insanların giyim tarzına da yansıdı. Herkes istediği gibi, benliklerini vurgulayacak şekilde giyinmeye başlamıştı. Glam Rock’ın göze çarpan özelliklerinden biri de cinsiyet rollerini ortadan kaldırması oldu. Makyaj sadece kadınlar için değildi. Erkekler de dumanlı göz makyajı yapıp eye liner sürüyor, yüzlerinde simli ve renkli boyalar kullanıyorlardı. Kadınlar maskülen, erkekler feminen özellikleri benimsemişlerdi. Alışılagelmiş normların dışında, insanların kendilerini özgürce ifade edebildiği bir dönem başlamıştı.

1 2 3