Gölge, ışık ile var olur. Işık ise gölge olmadan anlamsızlaşır. Görmenin temeli ışık, derinliğin gizemi ise gölgede yatar. Her şey bir çizgi ile başlar, rakamlar, şekiller, harfler… Fotoğrafın kalemi ise ışık ve gölgedir.

Uzun yıllardır fotoğraf eğitimi veren eğitmenler, Gül Yıldız ve Tevfik Adatepe öğrencilerini bir çatı altında toplamak için, Artrospektif Fotoğraf Atölyesi’ni 2016 yılında kurdular.

Artrospektif Fotoğraf Atölyesi’nin amacını da gördüklerini olabildiğince sadeleştirilmiş kompozisyonlar şeklinde izleyiciye sunmak olarak özetliyorlar.

Artrospektif Fotoğraf Atölyesi üyeleri 2. proje grubu yaklaşık 1 yıldır bu sergiye hazırlanıp; İstanbul başta olmak üzere yurt içi ve dışı birçok şehirde birlikte çekimler yapmışlar. Atölye kapsamında sadece fotoğrafla ilgili teorik ve pratik bilgiler değil, diğer sanat disiplinleri ile ilgili de araştırmalar yapıp, bunları sunumlar haline getirip diğer üyelerle bilgi paylaşımında bulunmuşlardır.

Sergide toplam 23 fotoğrafçının eserleri yer alıyor. Sergi 7 Aralık Cumartesi günü Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği’nde (Maçka Demokrasi Parkı Şişli Evlendirme Dairesi Yanı ) saat 17:00 de açılacak.

Artrospektif Fotoğraf Atölyesi üyeleri kocaman bir aile gibi olduklarını belirterek; fotoğraf yolculuklarında bir arada olmaktan inanılmaz keyif aldıklarının ve bu yolculuklara devam etmeyi düşündüklerinin altını çiziyorlar.