Güne güzel başlayacak bir yer arıyorsanız size bir teklifimiz var: Crepan; krepleri, bazlama tostları ve pancake’leriyle size farklı bir kahvaltı önerisi sunuyor.

 

Balıkçılarıyla, deniz ürünleriyle bilinen ve bu yüzden genellikle akşam saatlerinde tercih edilen Arnavutköy’de artık güne keyifle başlayabileceğiniz bir yer var: Crepan. Arnavutköy’de Sur Balık’ın karşısında açılan Crepan iki farklı konsepti; krep ve pancake’i bir araya getiriyor. Zaten mekânın adı da bu iki konseptin birleşiminden oluşuyor. 10 masalık küçük bir yer olan Crepan, Can Köker ve Tankut Türkeş’in girişimi. Her iki isim de kurumsal hayatta çeşitli firmalarda üst düzey yönetici olarak uzun yıllar çalıştıktan sonra “Ortak ne yapabiliriz?” diye düşünerek araştırmaya başlamışlar. Araştırmanın sonucunda Boğaz hattında böyle bir yer olmadığını fark edince Crepan’ı açmaya karar vermişler. Ardından crep ve pancake’lere mevcut lezzetlerini vermek için hummalı bir çalışma başlamış.

Kelimenin gerçek anlamında işin mutfağında da kendileri olduğu için el çabukluğu kazanmanın yanı sıra aradıkları lezzet ve kıvamı da yakalamak için iki ay boyunca uğraşmışlar. Bu süre içinde krep için Fransa, pancake için de ABD’den know-how almışlar. İşin hakkını verebilmek için hiçbir üründe hazır hamur ve tozları kullanmıyorlar. Kendi deyimleriyle annelerin yaptığı pancake, waffle ne ise aynı tadı yakalamanın peşindeler. Doğrusunu söylemek gerekirse bunu da başarmış görünüyorlar. Örneğin pancake’lerde kullandıkları reçeller Heybeliada’dan geliyor. Kreplerdeki aromat isimli baharat karışımı ise İsviçre’den özel olarak getirtiliyor. Yine kreplerdeki et ve et ürünleri Köker’in memleketi olan Kayseri’den, aile şirketinden sipariş ediliyor. Kurabiyeleri Türkeş’in annesi kendi elleriyle hazırlayıp İzmir’den yolluyor.

Crepan özellikle kahvaltı konusunda iddialı. Sınırsız 12 çeşit sos, peynir çeşitleri ve jambondan oluşan pancake kahvaltıyı denemenizi öneririz. Soslardan acı reçel de favorilerden, es geçmeyin. Zeytin ağacından hazırlanan tahtalarda yapılan sunumları da takdire şayan. Özetle dış cephesi grafitilerle bezeli bu küçük ama sıcak mekân sabahları gününüze neşe katmak için birebir. Yolunuz Arnavutköy’e düşerse menülerindeki 15 çeşit lezzetten birini tatmak için mutlaka uğrayın.

1 2