Ortakları mutfak kökenli olan Burger Project, ekmeklerini ve etlerini özel olarak ürettirdikleri çok özel burger’lere imza atıyor.

burger-g1

Son zamanlarda İstanbul’un değişen mahallelerinden biri olan Armutlu’da yeni açılan tasarım ofisleri, minik butikler ve hip mekânlar arasında küçük bir hamburger dükkânı dikkat çekiyor. Açılalı sadece bir ay kadar olmuş ve adı da Burger Project. Televizyonlardan da tanıdığımız ünlü şef Yağız İzgül, Lucca’nın eski işletmecisi Bahadır Gürcüer ve Selim Onan, burger macerasına atılmaya karar vermişler. Ceylin Atay’ın onlara katılmasıyla da Burger Project doğmuş. Adı üzerinde, hâlâ gelişmekte olan bir “proje” aslında. Ortaklarının hepsi mutfak kökenli, “dünya mutfağı” adı altında karmakarışık yemekler, ansiklopedi gibi menüler sunan mekânlara inanmadıkları için tek bir tarif üzerine yoğunlaşmaya karar vermişler.
Reşitpaşa ile Etiler arasında uzanan Bilgi Sokak’ta, 15 metrekarelik ufak bir dükkânda, ekmeklerini ve etlerini özel ürettirdikleri harika burger’lere imza atıyorlar. “Arkasında bu kadar güçlü isimlerin olduğu bir mekân neden daha iyi bir yerde, kocaman bir dükkânda başlamadı” diye soruyorsanız cevap kısa ve net: Sahipleri öncelikle bu işi yapıp yapamayacaklarını görmek istemiş… İnsanlar onları (ve elbette burger’lerini) severse, işi geliştirebileceklerini de görürlerse anında daha büyük bir yere geçmek niyetindeler. Şimdilik içerideki altı bar taburesi ve kapının önündeki masalarda müşterilerini ağırlıyorlar. Hatta otomobilleriyle dükkânın önünden geçerken mekânı görüp “şuraya bir bakalım” diyen insanlarla karşılaşmak da mümkün.
Burger Project’in burger ekmekleri, Ceylin’in deyişiyle “binlerce deneme ve alınan onlarca kilodan sonra” özel olarak üretilmiş. 130 gr’lık burger köftesi de yine mekânın özel tarifiyle, çalıştıkları firmaya özel olarak ürettiriliyor. Diğer hamburgercilerdeki gibi sıkıcı soslar, malzemeler ve garnitürler burada yok.
Örnek mi?.. Özellikle erkek müşterilerin spor dönüşü tercih ettiği The Fit Gıdak Burger’in yanında verilen yeşil elmalı patates kızartması, Ceylin’in annesine ait özel bir tarif. Gerçi çoğu zaman yeni şeyler de keşfedebiliyorlar. Meselâ Eminönü’nde karşılarına çıkan bir baharatı menüdeki tariflerden birine dâhil edebiliyorlar. Veya müşterilerinden biri Amerika’da yediği bir burger’i tarif ettiğinde, o tariften yola çıkarak yeni bir lezzet yaratmak için fazlasıyla hevesli olabiliyorlar.
Burger Project’ten içeri girer girmez bir Pinterest board’una düşmüş gibi oluyorsunuz. Cool ve sevimli döşemesi çok etkileyici. Öyle ki paket servis kutularının deseniyle, dükkândaki ızgaranın arkasındaki duvarın boyası birebir aynı. Bu arada paket servisin de Etiler, Ulus, İstinye ve Maslak taraflarına başladığını belirtmeden geçmeyelim.

1 2