“Yahşi Batı”, “Aşk Tesadüfleri Sever”, “Ali Baba ve Yedi Cüceler”, “Delibal”, “Güldür Güldür Show”, “Muhteşem Yüzyıl” gibi çok sayıda film ve dizinin afişiyle, 50’den fazla müzik albümünün kapak tasarımını yapan Arda Aktaş, defteri çok daha güvenli ve ulaşılabilir buluyor. Aktaş en çok kendisi gibi grafiker olan Freddie Mercury’nin defterini merak ediyor. 

defter

Defterinizi nereden aldınız?
Çok sevdiğim biri hediye etti.

Sizin için defterin anlamı nedir?
“Söz uçar, yazı kalır”ın karşılığı. Birçok proje için eş zamanlı çalışıyorum. İşlerle ilgili notlar, bilgiler, fikirler bir süre sonra unutuluyor. Her ne kadar artık her şey dijitalleşse de defter çok daha güvenli ve kolay ulaşılabilir geliyor bana.

Defteriniz her zaman yanınızda mıdır, olmadığında kendinizi nasıl hissedersiniz?
Her zaman değilse bile toplantılarda ve iş yaptığım zamanlarda yanımda olur. Üzerinde çalıştığım bir film ya da dizinin senaryosunu okurken ya da çekimleri yapılmışsa, izlerken defterim de açık bekler.

Nasıl bir defter kullanıcısısınız?
Belli bir düzenim yok aslında. İş ve toplantılarımın durumuna göre defterimi kullanma sıklığım da değişiyor.

Notlarınızı dijital ortamda tutmaya nasıl bakıyorsunuz?
Pek çok bilgi ve not mail’lerimde oluyor. Ancak bazen mail trafiği o kadar yoğun oluyor ki aradığın şeyi bulmak daha zahmetli bir hal alabiliyor. Defter daha pratik çoğu zaman. Bir de kalem tutmak, yazı yazmak bana keyifli geliyor.

Ne zaman ilham gelir ya da hangi zaman aralığında çalışırsınız? Toplantı ya da yolculuk esnasında bir şeyler karaladığınız olur mu?
İlham gelmesi için belli bir zaman yok. Çalıştığım işte “mesai bitti, artık çalışmayayım, düşünmeyeyim” gibi bir durum söz konusu değil, her an kafa çalışmaya devam ediyor. Nefes almak gibi. Bir yerden sonra böyle bir pratiğe dönüyor iş.

Defterinize dokunabilecek veya dokunamayacak kişiler var mıdır?
Aldığım notlar arasında çalıştığım işler hakkında gizli kalması gereken birçok bilgi ya da geliştirdiğim fikirler olduğu için defterim özeldir. Kimse dokunsun istemem.

Defterinize yazılabilecek en güzel ve en kötü şey?
Her yeni işimde, yeni bir sayfaya geçerim. O yeni sayfaya yazmaya başladığım her şey güzeldir benim için. Kötü şeyler yazmam; en fazla bir filmde ya da dizide, o da varsa kötü karakter hakkında notlar alırım.

Kimin defterine bir şeyler karalamak isterdiniz?
Hiç düşünmedim ama kendi defterim yeterli sanırım benim için.

Eski ve yeni sanatçılardan birinin eskiz defterini görmeniz mümkün olsa bu kim olurdu?
Freddie Mercury’nin defterini görmek isterdim. Müzisyen olmasının yanında asıl eğitimini grafik tasarım üstüne almıştır. Hatta Queen’in logosunu ve bazı albüm kapaklarını kendi çizmiştir. Defterlerinde kim bilir müziğiyle tasarımlarını bir araya getirdiği neler vardır!