Dünyaca ünlü marka ve tasarımcıların mobilya, aydınlatma ve aksesuvarlarını bir araya getiren Sami savatlı ve çağla daş, archıve’in detaylarını anlattı.


Yenilikçi, dünyada tasarımla ilgili olup biteni takip eden, dinamik, paylaşımcı bir yapı ile mimar, tasarımcı ve tasarımla ilgilenenlere, yepyeni ve her gün gelişen bir tasarım arşivi sunan bir mekan.


İstanbul’a nasıl bir soluk getirecek?

İstanbul henüz tam anlamı ile bir çağdaş sanatlar müzesine sahip olmadığı gibi, çağdaş tasarımcıların da ürünlerini sergileyebilecekleri bir platformdan yoksun. Archive böyle bir eksikliği gidermek için ve Türkiye’de tasarım ve tasarımcı kavramlarının üzerine basarak, onları vurgulayacak işleri sergileyeceğinden İstanbul’da önemli bir boşluğu dolduracağına inanıyoruz. Bu anlamda şuana kadar Türkiye’de ürünleri sergilenmemiş olan birçok tasarımcı ile çağdaş tasarımla ilgilenenleri buluşturacağız.


Neden galeri-shop?

Tasarım özünde alınıp-satılan, ticareti yapılan bir meta. Aslında sanat galerilerinde de sergilenen her iş satılıktır. Bizim farkımız portföyümüzdeki markaların tamamını zaten sürekli olarak sergiliyor ve satıyor olmamız. Dönemsel olarak da tasarımcılarla sergiler yapıp, özel parçaları sergileyip, bunları meraklıları ile paylaşmak istiyoruz.

Archive, daha önce Türkiye’de ürünleri sergilenmeyen tasarımcıların yanı sıra Philippe Starck, Ron Arad, Konstantin Gricic gibi bu alanda tanınmış isimleri de bünyesinde bulunduracak. Periyodik olarak yapılacak sergilerle yerli-yabancı tasarımcı ve artistlere yeni bir platform oluşturacak.

Tasarımları seçerken sizin için önemli kriterler neler?
Tasarımların yenilikçi, iyi çözülmüş, yüksek standartlarda üretilmiş, son üretim teknolojilerini kullanmakla beraber estetik detaylara önem verilmiş olmaları, oluşturmaya çalıştığımız estetik dil kadar önem verdiğimiz kriterler.


Sergilenen her şey aynı zamanda satılacak mı?

Galeri mantığında ürün seçkisi ve yerleşimi olmasına karşın Archive’in içerde sergilenen ana koleksiyon temsilcisi olduğumuz marka ve tasarımcıların tüm ürünleri ve bunların yanı sıra dönemsel sergilerde yer alan tasarımcı işlerinin tamamı satın alınabilecek.

ADRES:
Serdar-ı erkem sokak, No:19 galata
0212 292 1140