Aralık ayı boyunca devam eden sergiler için; 

1 – Fotini,Sergileri III- Horizon
Bir Köşkün geceleri bar olan cafesinde sergi gezmekistemez misiniz?
Sergide yer alansanatçılar, çağdaş pratiklerle, gerçekte ne istediğimizi ama ne yaşadığımızısorgulamakta ve soyu tükenmiş bir dünyanın ateşli bir rekreasyonu olan’Horizon’a ulaşabilmeyi talep etmektedirler. Herhangi bir yönelimden zamansızolarak ayrılmış olan bu sergi, günümüzdeki bir yerden geleceğe kaçış çalışmasıolarak ortaya çıkıyor ve insanlığın ‘Horizon’da istikrarsız bir denge bulmayaçalıştığı bir evreni tasvir ediyor.

Tarih: 15.12.2018 – 21.01.2019
Adres: Fotini,Arnavutköy mah. Francalacı Cd. No:26 Beşiktaş

2-  BayanYanı Project, Saadet Sorgunlu , SÖKÜK
Fazla ya da eksik olan,bozuk ya da yanlış giden çatışmalı alanlara giriyor Saadet Sorgunluüretimlerinde yıllardır. 7 Aralık-12 Ocak tarihleri arasında Bayan Yanı ArtProject’te açılacak “Sökük” sergisi de bugüne kadar yaptığı çalışmalarınüzerine eklemlenen yeni bir işaret fişeği. 
Gündelik hayatın buimgeleri için “Giysiler de bedenin hafızasıdır” diyor Sorgunlu. Özellikle dekadının giysi üzerinden politik ve toplumsal algısını göz önündebulundurduğumuzda türlü türlü okuma yapmak mümkün “Sökük”teki işleriüzerinden. 

Tarih: 7 Aralık 2018 – 12Ocak 2019
Adres: Bayan Yanı Café
Rasimpaşa Mah. Duatepe Sok. No: 16, Kadıköy, 34716 İstanbul

3- Bomontiada , Yalnızlık ve Suya Dair
Bu etkinlik, Yaratıcı Buluşma Alanları: Mekanları Yeniden Düşünmek kapsamında gerçekleşmektedir.

NAR PHOTOS
Sanatçılar: Hüsamettin Bahçe, Serdar Bayram, Fatma Çelik, Lezgin Kâni, AylinKızıl, Serpil Polat
Küratörler: Refik Akyüz, SerdarDarendeliler 

Tarih: 17-18 ARALIK, 10.00-22.00
Adres: Bomontiada ALT Beyaz Oda
Tarihi Bomonti Bira Fabrikası Birahane Sokak no: 1 Şişli


4- Labirent Sanat, Sore
Sergi, sanatçının günlük yaşamında organik bağ kurduğu malzemelerden ürettiği çalışmalarıyla genel çerçevede varoluş meselesine, özelde ise “Sore” kavramı üzerine odaklanıyor.Sanatçı “Sore” başlıklı sergisinde pentürden, heykele ve enstalasyona kadarfarklı disiplinlerde ürettiği işleriyle izleyenleri şaşırtmaya devamediyor. 

Tarih: 22 Kasım – 29 Aralık 2018 
Adres: Labirent SanatLabirent Sanat Asmalı Mescit Mah. Sofyalı Sok. No:22 Kat:1 Beyoğlu,

5 – BASE, New Artist Platform
Yeni nesil sanatçı platformu BASE, 20-23 Aralık 2018 tarihleri arasında Türkiye’nin dört bir yanından yeni mezun sanatçı adaylarını Galata Rum Okulu’nda ikinci kez sanatseverlerle buluşturacak. 20 şehirde 30 üniversiteden, henüz sanat kariyerinin başında 94 yeni nesil sanatçı ile tanışmak, onların farklı disiplinlerde 100’ü aşkın yapıtını bir arada görmek ve birbirinden değerli konuşmacıları ağırlayacak olan ‘BASE Talks’’u izlemek için Galata Rum Okulu’na…

Tarih: 20-23 Aralık
Adres: Galata Rum Okulu
Kemeraltı Caddesi No:25 Karaköy, 34425 İstanbul

6- PİLEVNELİ Mecidiyeköy  “FABRİKA’DA: 10 SANATÇI / 10 BİREYSELPRATİK
PİLEVNELİ Mecidiyeköy’ün,”FABRİKA’DA: 10 SANATÇI / 10 BİREYSEL PRATİK” isimli ilk sergisiü PİLEVNELİ’nin temsil ettiği 10 sanatçıdan oluşansergide Refik Anadol, Hans Op de Beeck, Daniel Firman, Arik Levy, Tony Matelli,Ida Tursic&Wilfried Mille, Youssef Nabil, Şener Özmen, Jean Pigozzi veErdoğan Zümrütoğlu’nun eserleri yer alacak.

Tarih: 11 Aralık 2018 – 27Ocak 2019
Adres: PİLEVNELİ Mecidiyeköy
Fulya Mahallesi Büyükdere Cd. No: 76, Şişli/İstanbul

7- Evin Sanat Galerisi , Sonsuz ve İmge
Gülsün Karamustafa, Ahmet Elhan, Orhan CemÇetin, Hakan Gürsoytrak, Murat Germen, Krassimir Terziev, Şahin Domin, HülyaÖzdemir, Sinem Dişli, Setenay Alpsoy, Osman Nuri İyem, Faruk Geyran ve BegümYamanlar’ın çalışmalarının yer alacağı “Sonsuz ve İmge” isimli sergi teknik,zanaat, popular kültür ve sanat tarihi ilişkisi üzerinden fotomontajın, post-prodüksiyonunve montajın, kısaca imaj üretiminin bugününe odaklanıyor. 

Tarih: 4-29/12/2018
Adres: Evin Sanat Galerisi
Büyük Bebek Deresi Sokak, No:13, 34342 İstanbul

8- Introvert – Mehmet SİNAN KURAN
Introvert sergisi, Mehmet Sinan Kuran’ın sihirli dünyasından fırlayan figürler ile bambaşka sanatçılarında fikirsel ve sanatsal katkıları dahilinde çok disiplinli estetiklerle yorumlanarak yeni bir varoluşa bürünüyor. 
Sergi, birçok sanatçının bir araya gelmesi sonucunda, çoklu, katmanlı ve heterojen bir dünyanın birleştirilmesiyle homojen bir imge bütünselliğini izleyiciye sunuyor. 

Tarih: 8 Aralık 2018 – 4 Ocak 2019
Adres: Pg Art Gallery
Firüzağa Mah. Çukurcuma Cad. No:40/1 Beyoğlu, 34425İstanbul

9 – Selim Süme – The Blink Of An Eye
Versus Art Project , SelimSüme’nin In The Blink Of An Eye isimli kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.
In The Blink Of An Eye sergisi, “fotoğrafı düşünmeyi” merkezine alırken makinanın imkanlarından yararlanarak “bakma eylemini” araştırıyor.

Fotoğraf, mekanın ve zamanın dışa vurulmuş birtemsilidir. Bu özelliği ile temel bir öneme sahipken, makinenin kabiliyetisayesinde objektifin önüne geçen her şeyi yansıtan ve ele geçiren (capture)fotoğraf, dokümantasyon için en etkili metotlardan biridir. Aynı zamanda fotoğrafdokümante edilen varlığın kanıtı kabul edilmektedir. Bu sebepten dolayıgerçeklik ile ilişkisi en güçlü araçlardan biridir. 

Tarih: 29.11.2018 –05.01.2019
Adres: Versus Art Project
Gazeteci Erol Dernek Sokak, No 11/3 Hanif Han, Beyoglu,

10 – Pera Müzesi – Parajanov – Sarkis ile
Pera Müzesi, şiirsel sinemanın ustalarından ünlü yönetmen Sergey Parajanov’un çok yönlü çok kültürlügörsel sanatlar dünyasından tüm dönemlerini bir araya getiren bir seçkiyiTürkiye’de ilk kez izleyiciyle buluşturuyor.
Sergide, Parajanov’a tutkuyla bağlı başka bir usta sanatçının, Sarkis’in Parajanov’a dair ürettiği ve bir selamlama niteliği taşıyan yapıtları da önemli bir yer alıyor.
Erivan’daki Sergey Parajanov Müzesi iş birliği ile hazırlanan sergiye paralel olarak derlenen bir film seçkisi de gösterime sunuluyor.

Tarih: 13 Aralık 2018 –  17Mart 2019
Adres: Pera Müzesi
Meşrutiyet Caddesi No:65 Tepebaşı – Beyoğlu