Hipsterizm tüm dünyadan sonra son zamanlarda Türkiye’nin gündeminde. İstanbul’da Karaköy çevresi ve sergi açılışlarında yaşayan hipsterları yakından ve ciddiyetle inceledik.  Bununla da yetinmeyip konuyu bir bilene, Hipster Kemal’e sorduk.

HIPSTER NEDİR?

Image 2 of 15

Hipster, Urban Dictionary’de şu şekilde tanımlanıyor: “Hipsterlar genellikle 20’lerinde ya da 30’larında, bağımsız düşünen, genel kültürü önemsemeyen, indie-rock ve sanata, yaratıcılığa, zekaya ve zeki esprilere değer veren altkültür kadınları ve erkekleridir. Hipsterizm aslında bir düşünce yapısı olmakla birlikte genellikle giyim tarzı ile karıştırılır.”

TİPİ NASILDIR?
Hipster’ın anlamını öğrendiğimize göre şimdi onların “çok moda olan” moda anlayışlarına bakalım. Özenlice dağınık ve asimetrik saç kesimleri ilk göze çarpan unsur hipsterlarda. Erkeklerde bıyık ve sakal, kadınlarda kahkül birer olmazsa olmaz unsur adeta. Hatta yüzdeki saç/kıl/tüy konusunda bir altın oran vermek dahi mümkün: Yüzün yüzde ellisi kahkül veya sakal/bıyık ile kaplı olmalı. Geri kalan yüzde elide dikkati çeken genellikle vintage görünümlü ancak oldukça pahalı bir kemik gözlük tabii ki. Hipsterlar’ın çabasız şıklık anlayışlarında kolsuz tişörtler, dar pantolonlar, oduncu gömlekleri, kaykaycı etekleri, pantolon askısı, artık demode olmakla birlikte papyon, şapka, yelek, Converse ya da kösele ayakkabı dikkati çekiyor. İç çamaşırlarında katiyen düz renkler, sıradan desenler kullanılmadığını belirtmeye bile gerek yok sanırım.