Bu yıl Babylon Sound Garden’da izleyeceğimiz Anna Calvi’i daha yakından tanımaya ne dersiniz? İşte Anna Calvi hakkında konser öncesi bilmeniz gereken birkaç bilgi…

Bir Edith Piaf klasiği olan Jezebel parçası için yaptığı elektro coverıyla ilk büyük çıkışını yapan Calvi’yi, ünlü Domino Records’un patronu Lawrence Bell; Manchester da dinler ve hikaye hızla gelişir.
Hikayenin bundan sonrası ise büyük bir ivmeyle devam eden başarı öyküsü…Calvi, ilk albümünü aynı yıl Fransa’da Rob Ellis prodüktörlüğünde kaydediyor. Vintage, analog aletlerle kaydedilen albüm, Ocak 2011’de önce İngiltere’de piyasaya çıkıyor. Sonra Amerika, Avustralya ve Japonya’da… Aynı yıl Nisan’da Jools Holland, Haziran’da Live From Abbey Road ve Temmuz’da Letterman’da boy gösterince, haliyle süksesine sükse katıyor. BBC’s Sound of 2011’de yer alıyor, Mercury ödülüne, BRIT ödüllerine aday gösteriliyor.

İngilizlerin prestijli müzik dergisi NME Calvi’nin albümüne 10 üzerinden 9 verirken, bir diğer otorite Uncut, albüm için: “Bu yılki albümler içinde en orjinali, en kuvvetlisi” yorumunu yapıyor.Yayınlandığı ilk ay İngiltere’nin meşhur plakevi Rough Trade’de ayın albümü oluyor.

Müziğe çocuk yaşlarda başlayan 1982 doğumlu Anna Calvi’nin, okulunu okuduğu asıl enstrümanı kemanmış. Ama şimdilerde bir gitar virtüözü. Hatta Britanya’nın son yıllarda çıkmış en iyi gitaristi olduğunu söyleyenler var. Şarkı söylemeye ise 20 yaşından sonra başlamış.

şu sözleriylede gönüllerimize taht kurmayı başırıyor;

“Ben müziği görsel algılıyorum. Her parçaya bir dünya sığdırmaya bayılıyorum. Farklı enstrümanları farklı renkler olarak hayal ediyorum. Böylece müzik yapmak resim yapmakla aynı hissi veriyor. Ve müziğimle insanları hipnotize etmeyi, onları başka bir yerlere götürmeyi istiyorum.”