Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin yeni projelerin hayata geçirilmesine fon ve network desteği sağlayan platformu Antalya Film Forum’un Belgesel Work in Progress adayları belli oldu.

Bağımsız sinemacıların merakla beklediği Antalya Film Forum’da yarışacak projeler açıklanmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta Sümer Tilmaç Antalya Destek Fonu ve Kurmaca Work in Progress kategorilerinin açıklandığı Antalya Film Forum’un Belgesel Work in Progress projeleri de bugün belli oldu.

Çekimleri tamamlanmak üzere olan ya da post prodüksiyon aşamasındaki belgesel projelerin desteklendiği Belgesel Work in Progress kategorisinde üç proje toplam 90 bin TL değerindeki ödülleri kazanacak.

20 projenin başvurduğu Belgesel Work in Progress’te; belgesel sinema alanında uluslararası ortaklıklarıyla tanınan Belçikalı enstitü CloseUp’ın kurucusu, İsrailli yapımcı Sigal Yehuda, Avrupa Film Ödüllü Earth of The Blind (1992), 2011’de Yabancı Dilde En İyi Film dalında Oscar adayı olan Ramin ve son filmiyle Litvanya’nın 2020 Oscar adayı olan Bridges of Times’ın yönetmeni Audrius Stonys ve Montreal Belgesel Film Festivali’nin film ve endüstri programcısı Selin Murat’tan oluşan ön jüri 7 projeyi seçti.

Selin Şenköken’in yönettiği ve İpek Tugay’ın yapımcısı olduğu Ali Arif Ersen: Mr Wink, yönetmen ve yapımcılığını Didem Şahin’in üstlendiği Acı Tatlı, Yasemin Akıncı’nın yönetmenliğini yaptığı ve Aslıhan Altuğ ile Kıvılcım Akay’ın yapımcılığında çekilen Ertil, Komplikasyonlar Mütehassısı, Aslı Akdağ’ın yapımcısı olduğu ve Banu Sıvacı ile birlikte yönettikleri Bekleyiş, İlham Bakır’ın yönettiği ve yapımcısı olduğu Anne: Sınırı Geçtin, Berna Gençalp’in yönettiği ve Yonca Ertürk ile Berat İlk’in yapımcılığında gerçekleşen Kim Mihri ve Sidar İnan Erçelik’in yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendiği Rüzgar Tayı adlı belgesel projeleri, 28 – 30 Ekim tarihlerinde jüri önüne çıkacak.

Olena Yershova Yıldız direktörlüğünde gerçekleşecek Antalya Film Forum’un Uzun Metraj Kurmaca Pitching Platformu projeleri ise 11 Ekim’de açıklanacak.