yaraticigal
Ahmet Özcan’ın İstanbul’u
Yeni yılı arkadaşlarıyla İstanbul’da karşılayacak olan Ahmet Özcan, İstanbul’u sakince yaşamak istese de her şeyin üst üste yığılmasından dertli. Özcan, İstanbul’un zamana uyum sağlayan uykudaki canavarlarına dikkat çekiyor.

İstanbul’un nereleri sizin mekânınız?
Kadıköy.

Kendinizi en iyi hissettiğiniz veya kendinizi ait hissettiğiniz yerler neresi ve neden?
Sahafları ve kitapçıları seviyorum, tabii özellikle çizgi romanları olan kitapçıları. Yeni çizerler keşfetmek, yeni hikâyeler okumak bana çok keyif veriyor.

Şehre nereden bakıyorsunuz?
En sakin sokaklarından…

İstanbul sizin için nasıl bir şehir ve siz bu şehri nasıl, kiminle yaşıyorsunuz?
Sürprizlerle dolu, “görünmeyenleri” çok olan bir şehir… Onları görebilmek için sanat galerilerini, duvarlarını, eski evlerini, insanlarını, denizini izliyorum. İstanbul’u sakince yaşamaya çalışıyorum, bunu becerebilmek zor tabii. Bu durumu kolaylaştıran kişi ise kız arkadaşım.

İstanbul’da sevdikleriniz ve sevmedikleriniz?
Her şeyin üst üste yığılmış olmasını sevmiyorum. İnsanlar, binalar, araçlar, hayvanlar… Yaşayan her şey birbiri içinde kayboluyor ve nefes alacak alan kalmıyor. Fakat bu kargaşa içindeki tarihi, etkinliklerin çeşitliliğini, balık ekmeğini, ulaşabildiğim farklı coğrafyalardan insanları barındırmasını seviyorum.

İstanbul’da yeni yılı nasıl karşılayacaksınız?
Kız ve erkek arkadaşlarımızla beraber evde.

 Bu çizimi yaparken çıkış noktanız ne oldu?
Ben, her yerin farklı canavarları olduğuna inanıyorum. Onları görebilmek için özel ya da seçilmiş olmanıza gerek yok. Sadece bir şekilde olduklarına inanın yeter. İstanbul’un canavarları ise sürekli uykudalar ve zamana uyum sağlayabiliyorlar.

 

Ahmet Özcan Kimdir? 1985 yılında Mersin’de doğdu. Mersin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü’nde son sınıf öğrencisi olarak eğitimini sürdürüyor. 2010 yılından bugüne kadar birçok karma sergide yer aldı, ilk kişisel sergisini 2012 yılında Hush Gallery’de açtı. Ayrıca çeşitli dergiler ve markalar için serbest olarak illüstrasyon çalışmaları yapıyor. En son katıldığı karma sergi “Entropi” başlığıyla Artnext Galeri’de yer aldı.