“Suicide Squad”, DC Comics’in son dönemde yaptığı saçmalıkların ilacı olacağa benziyor.

dc-g

Diyelim ki Superman bir gün “aşağı ineyim” dedi ve Beyaz Saray’ın çatısına çöküp ABD Başkanı’nı Oval Ofis’ten aldı. Kim durduracak? Başlangıcı Justice Leage’den bile eski olan Adaletin Karanlık Yüzü’yle tanışın: “Suicide Squad”. Konuyu özet geçmek gerekirse süper kötü kahramanlar, ölüm riski yüksek görevlere gidip iyi işler yapmak için toplanıyor. Böylece hem ölmeleri bir kayıp değil hem de yanlış bir şey yaparlarsa kolayca suçlanabilirler. İtaat etmeleri için kanlarına mikro bombalar yerleştiriliyor.
Suicide Squad, DC’nin başyapıtı ve son zamanlarda yaptığı saçmalıkların ilacı olacağa benziyor. Öncelikle ekibe bakalım: Joker tarafından delirtilen Harley Quinn’i Margot Robbie canlandırıyor. Harley Quinn, çizgi romanda (her ne kadar Joker tarafından delirtilmiş olsa da) keskin zekâsı ile dikkat çekiyor. Fragmanlara baktığınızda onun alaycı tavrı, Margot Robbie’nin çekiciliğini öne çıkarmak için biraz sulandırılmış gibi geliyor. Bu durum umarım karakteri aptal gibi göstermez. Yine de filmdeki duruşundan ümitliyim. Sanki DC, “Burası Hollywood biraz sulandırmamız lâzımdı ama bozmadık, korkmayın” diyecekmiş gibi geliyor. Meşhur Joker karakterini ise Oscar ödüllü Jared Leto oynuyor. Heath Ledger’in ölümünden sonra bu rolün lanetli olduğuna ve asla daha iyi yorumlanamayacağına kendimi inandırmıştım. Ancak fragmanlara baktığımda ağzımın suları akıyor. Bazıları Jared Leto ile gelen yeni Joker yorumundan umutsuz olsa da bence eski çizgi roman sayılarıyla uyumu harika ve aklınızı başınızdan alacak gibi görünüyor. Ayrıca Joker gibi sosyopat bir kötünün imajı bence bunun izlerini daha çok taşımalı ve daha saldırgan, daha atletik olmalı. Bu yeni imaj bence karakteri daha iyi hissettiriyor.

EN İYİ OYUNCU KADROLARINDAN BİRİ
Bugüne kadar namlusundan sadece Batman’in kaçabildiği DC’nin en iyi keskin nişancısı Deadshot’ı ise Will Smith canlandırıyor. Bence tam anlamıyla harika bir karar. “I Am Legend” filminde karakterin yaşadığı tüm buhranı ustaca hissettiren Will Smith, Deadshot gibi yoğun ve yeri geldiğinde komik bir karakter için ideal bir seçim olmuş. Ekibin geri kalan üyeleri ise şöyle: Üç nesildir ekipte yer alan Flagg ailesinin yeni vârisini canlandıran Tom Hardy, Flash’ın başını döndüren Captain Boomerang olarak Jai Courtney, gizemli büyücü Enchantress rolünde ise güzel Cara Delevingne. En çok hoşuma giden kısımlardan biri ise Joker ve Deadshot varken Batman’i de filme eklemeleri. Filmde yeni Batman’imiz Ben Affleck de olacak. Hikâyeyi gerçekten çok merak ediyorum! Sayfanın neredeyse hepsini kadroya ayırdım çünkü bugüne kadar süper kahraman filmleri arasından toplanmış en iyi kadrolardan biri. Diablo ve Katana gibi bazılarını tanıyamadığımız karakterler de var üstelik. Her birinin çizgi roman hallerine en uygun şekilde uyarlanması da kadrodan tam performans alacağımız anlamına geliyor. Fragmanda ayrıca Joker’in çetesinde Batman maskeli bir kötü adam görüyoruz. Kötülerin Batman maskeleri giyip kaos çıkarması, çizgi roman dünyasında alıştığımız bir durum ve biraz da görmekten sıkıldık açıkçası. Umuyorum bunun üzerine çok gitmezler ve filmin odağı kaymaz. Joker’den bu sefer ya tam delice bir yıkım ya da daha mantıklı bir kötülük bekliyorum. Ne olursa olsun harika olacağı kanısındayım. Film konusundaki ümitlerim umarım boşa çıkmaz. İlk seyirci yorumları güzel gelmişti ancak arada gizlilik anlaşması olduğu için çok da güvenemiyorum. En iyisi 12 Ağustos’ta gidip görmek olacak.