8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun! Bugün kendini film izleyerek şımartmak isteyen kadınlar için işte kadın konulu filmler…

1. Million Dollar Baby

Milyon Dolarlık Bebek, tavizsiz gerçeklik çıkarımı ile baştan sona büyüleyici bir film. Hayatın gerçek şiddetini ve zalimliğini açıkça gözler önüne seriyor. Hayat bazen yalnızca kararlı, korkusuz, azimli kişilerin baş edebileceği mücadeleler getirebiliyor.

Favori Replik: “Bazıları bir dövüşçünün sahip olduğu en önemli şeyin bir yürek olduğunu söyler. Frankie ise; ” Bana yüreğinden başka bir şeyi olmayan bir dövüşçü göster sana dayak isteyen birini göstereyim. ” der.”

2. Black

Paul ve eşi Catherine evlenmişler ve mutlu bir yuva kurmuşlardır. Kısa bir süre sonra Michelle adını verdikleri bir kız çocukları olur. Ama ailenin mutluluğu uzun sürmez zira Michellle ne görebilir ne de duyabilir. Anne baba Michelle’i dış dünyanın etkilerinden ne kadar korumaya çalışırlarsa çalışsınlar küçük kız büyüdükçe hırçınlaşmaktadır. Catherine bir kez daha hamile kalır ve Sara’yı doğurur. Bu sefer baba Paul Michelle’i bir kliniğe kapatmak ister. Tam da bu günlerde ailenin hayatına Debraj Sahai adında özel bir eğitmen girer. Hem sağır hem kör hem de dilsiz olan Michelle’i eğitmeye gönüllü olur. Küçük kız onun ellerinde hırçınlığını yavaş yavaş bir kenara bırakarak, eğitim almaya hatta normal çocuklar gibi okula gitmeye bile başlar…

Favori Replik: “İmkansız ona hiç öğretmediğim bir sözcük, Bay Fernandez …”

3. La Vie En Rose

Ünlü Fransız şarkıcı Edith Piaf’ın hayatını konu alan Kaldırım Seçesi, şarkıcının çocukluğundan ölümüne kadar olan sürede, başarılarını, özel hayatındaki çöküşleri ve hayalkırıklarını ele alıyor.

Favori Replik: “+ Ölümden korkuyor musunuz? -Yalnızlıktan korktuğum kadar değil”

4. Mary Kom

Gerçek bir hikayeden yola çıkılarak hazırlanan filmde, fakir bir aileden gelen Mary para kazanmak için spora başlar. Daha sonra boks dalında ilerler Hindistan’ın en ünlü boksörlerinden biri olur. Film Mary’nin bu yolda verdiği mücadeleyi ve evlilik hayatını anlatmaktadır.

Favori Replik: “Dünya boksör Mary Kom’u unuttu. Peki Mary Kom boksu unuttu mu?”

5. Mustang

İnebolu’da geçen bir hikayeyi ele alan Mustang, beş kız kardeşin özgürlükleri için verdikleri mücadeleye odaklanıyor. Lale ve kardeşleri oynadıkları bir oyunun çevreleri tarafından beklenmedik bir skandala dönüştürülmesi sonucu adeta ev hapsine mahkum olurlar. Bu durum öyle bir noktaya sürüklenir ki evde evlilik planları dahi yapılmaya başlanır. Ancak beş kardeş üzerlerinde kurulan bu baskıları yenip özgürlüklerine kavuşmak için yeni yollar arayacaktır.

Favori Replik: “Nereye kaçayım?”

6. Dangal

Dangal, Hintli Mahavir Singh Phogat’ın hikayesini anlatıyor. Mahavir Singh Phogat bir güreş hayranıdır. İki küçük kızına da güreş öğretmeye karar verir. İki kız, Babita Kumari ve Geeta Phogat, çocukluklarından başlayarak güreş eğitimi alarak büyürler. Büyüdüklerinde iki kız da güreşte iddialı isimler olmuştur. Geeta Phogat 2010 Commonwealth Oyunları’nda altın madalya kazanarak güreşte bu dalda ödül kazanan ilk kadın güreşçi olurken, kız kardeşi Babita da gümüş madalyayı alır. Genç kadın güreşçiler başarıya giden yol boyunca sosyal şekillendirmenin baskısıyla da mücadele etmek zorunda kalacaktır…

Favori Replik: “Şu kızlara bak. Yarın kazanırsan tek başına kazanmayacaksın. Seninle beraber milyonlarca kız kazanacak. Erkeklerden aşağı görülen tüm kızlar kazanacak. Ev işleri yapmaya, çocuk büyütmeye zorlanmış kızlar. Yarınki müsabaka en önemlisi, kızım. Çünkü yarın, sadece o Avustralyalı ile değil, kızları aşağı gören herkes ile mücadele edeceksin.”

7. Pink

Minal, Falak ve Andrea birlikte yaşayan üç bağımsız kadındır. Üç kadın, ortak bir arkadaşları sayesinde Rajveer ve arkadaşlarıyla bir rock konserinde tanışırlar. Konserden sonra akşam yemeği yemeye karar verirler. Rajveer ve arkadaşları bunu bir işaret olarak yorumlar ve Rajveer Minal’e asılmaya başlar. Minal kendini savunmaya çalışırken Rajveer’i vurur ve ölümcül bir şekilde yaralar. Bunun üzerine hakkında bir cinayete teşebbüs davası açılır. Film, masumiyetlerini kanıtlamaya çalışan Minal ve arkadaşlarının yasal savaşını anlatıyor. Aynı zamanda Hint toplumunun toplumsal kültür ve ahlak standartlarına uymayan kadınlara yönelik algısını da gözler önüne seriyor.

Favori Replik: “Hayır. Hayır, efendim. Hayır sadece bir kelime değildir, tam bir cümledir. Daha fazla açıklamaya ihtiyacı yoktur. Müvekkillerim hayır dediler, efendim ve bu erkekler bilmelidirler ki hayır, hayır demektir. Tanıdık, arkadaş, sevgili olsun ya da seks işçisi olsun, hatta kendi karınız olsun. Hayır, hayır demektir ve biri hayır derse durursunuz.”

8. Gulaab Gang

Hindistan’da bulunan ve bir çete haline gelen Gulaab Gang ekibinin kadınlara şiddet uygulayan erkekleri cezalandırmasından yola çıkarak ömrünü kızların eğitimine adamış çete üyesi bir kadının siyasete bulaşması ile başından geçenler anlatılmaktadır.

Favori Replik:“Bazen adaleti kendi ellerimizle sağlamak zorunda kalırız.”