Çanakkale Belediyesi tarafından bu yıl 55. kez düzenlenen Uluslararası Troia Festivali; Fazıl Say’ın Truva Sonatı adlı eserinin dünya prömiyeri ile başladı.

 Çanakkale Belediyesi’nin 1963 yılından bu yana her yıl ücretsiz olarak düzenlediği Uluslararası Çanakkale Troia Festivali’nin 55.’sinin açılışı, Fazıl Say’ın Troia yılına özel bestelediği eseri Truva Sonatı’nın dünya prömiyeri ile gerçekleştirildi. Yekta Kopan’ın sunumu ile sahnede yerini alan dünyaca ünlü sanatçı Fazıl Say’ın başta Anadolulu ozan Homeros’un üç bin yıllık ölümsüz destanından, diğer kaynaklardan, olayları ve kişileri yorumlayan sahne eserleri ile filmlerden esinlenerek bestelediği Truva Sonatı dinleyicileri büyüledi.

Çanakkale Belediyesi’nin Troia yılı kapsamında sipariş ettiği eser, 2018 yılı içinde altı ayı kapsayan bir zaman diliminde bestelendi. Festivalin ilk akşamında Fazıl Say Çimenlik Kalesi’nde yaklaşık 10.000 kişiye büyülü destan Troia’nın tüm dramatik ögelerini müzik diliyle hissettirdi. Ozan anlatıyor, Homeros bölümü ile başlayan eser sırasıyla Ege rüzgarları, Troia kahramanları, Sparta, Helen, Troia ile devam etti ve Aşil, Savaş, Truva Atı, Sonsöz ile son buldu.

40 dakikalık Troya Sonatı’nın bölümleri arasına yayılan “Kader ağlarını örüyor”, “gece”, “Menelaus”, “Paris”, “güneş”, “Agamemnon”, “Hektor”, “kahramanlık”, “endişe” isimli form temaları ile dinleyenler Çimenlik Kalesi’nin eşsiz atmosferinde müzik dolu bir akşam yaşadı. Program sonunda festivalin 55. Yılına yakışan, Troia’yı anlatan bir eseri dünyaca ünlü besteci ve piyanistimiz Fazıl Say’ın Çanakkale Belediyesi’nin talebi üzerine hazırlayarak dünyada ilk kez Çanakkale’de sahnelemesinin büyük bir onur olduğunu dile getiren Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, bu unutulmaz akşam için Fazıl Say’a teşekkürlerini iletti.

Festivalin ilk akşamında Özgürlük Parkı’nda sahne alan dünyaca tanınan grup Barcelona Gipsy Balkan Orchestra’sı sevenlerine eğlence dolu bir gece yaşattı.
Dünyaca ünlü pek çok sanatçının performanslarını sergileyeceği festivalde bu sene Troia yılı kapsamında Çanakkale Belediyesi tarafından ısmarlanan bir opera da yer alıyor. Muhteşem Süleyman ve Kösem Sultan operalarıyla dünyaca tanınan sanatçı Tevfik Akbaşlı tarafından bestelenen, Homeros’un İlyada Destanı ışığında Işık Noyan librettosu ile hazırlanan Aytaç Manizade yönetiminde sahnelenecek Troia Efsanesi Operası Çimenlik Kalesi’nin büyülü atmosferinde dünya prömiyerini 12 Ağustos Pazar akşamı gerçekleştirecek.

Açılış akşamında sahne alan dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say ve Barcelona Gipsy Balkan Orkestrası’nın yanı sıra festival boyunca pek çok ünlü isim Çanakkale’de sevenleri ile buluşacak. Festival kapsamında 10 Ağustos Cuma akşamı Dina Ensemble ve Erol Evgin, 11 Ağustos Cumartesi pek çok filme ruhunu kattığı besteleri ile dünyaca tanınan sanatçı Eleni Karaindrou Senfoni Orkestrası ve Mehmet Erdem, 12 Ağustos Pazar Troia Efsanesi Operası ve Resul Dizdar, 13 Ağustos Pazartesi de “Big Band” müziğinin günümüz Fransız temsilcilerinden Dany Brillant ve Rubato, Çimenlik Kalesi ve Özgürlük Parkı’nda kurulan sahnelerde festival ruhunu katılımcılara müzikle aktaracaklar.

Festival kapsamında verilen Homeros Bilim Kültür ve Sanat Ödülü bu yıl 10 Ağustos Cuma akşamı Troia Antik Kenti’nde Haluk Şahin’e verilecek. Özgürlük Parkı’nda gerçekleştirilecek söyleşilerin bu yıl ki konukları Fecri Polat, Haluk Şahin, Levent Üzümcü ve Ataol Behramoğlu olacak. Gecesi ayrı, gündüzü ayrı keyifli programıyla kente kültür sanatı doyasıya yaşatacak festival kapsamında halkla buluşacak sergiler Çanakkale Seramik Müzesi, Prof. Dr. Türkan Saylan Sosyal Tesisleri, Devlet Güzel Sanatlar Galerisi, Yazar ve Sanatçı Evi, Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi ile Çanakkale Belediyesi Çocuk Kültür Evi Korfmann Kütüphanesi’nde düzenlenirken, festival boyunca üç ayrı tiyatro oyunu da seyircileri ile Amfi Tiyatro’da buluşacak.

Ayrıntılı bilgi için;

Cora Communications – Elvan Başaran Taş
elvan.basaran@corailetisim.com – 0546 624 39 42

 

 55. Uluslararası Troia Festivali Programı Troia Antik Kenti Festival Resmi Açılışı

10 Ağustos 2018 Cuma

19.30 Kokteyl

20.00 Açılış Konuşmalar

55. Uluslararası Troia Festivali Afiş Yarışması Ödül Töreni

Homeros Bilim Kültür Sanat Ödül Töreni

“Homeros Okumaları” Haluk Şahin ve Cevat Çapan

 

Özgürlük Parkı

09 Ağustos 2018 Perşembe

21.30 Konser – “Barcelona Gipsy Balkan Orchestra”

 

10 Ağustos 2018 Cuma

21:30 Konser – “Erol Evgin”

 

11 Ağustos 2018 Cumartesi

21:30 Konser – “Mehmet Erdem ”

 

12 Ağustos 2018 Pazar

 21:30 Konser – “Resul Dindar”

 

13 Ağustos 2018 Pazartesi

21:30 Konser – “Rubato”

 

 

Çimenlik Kalesi

 

09 Ağustos 2018 Perşembe

21:30 Konser – “Fazıl Say” “Truva Sonatı” “Piyano Resitali”

10 Ağustos 2018 Cuma

21:30 Konser – DİNA Ensemble


11 Ağustos 2018 Cumartesi

21:30 Konser – : “Eleni Karaindrou – Film Music And Songs” “Film Müzikleri ve Şarkılar”

 

Sanatçılar

Eleni Karaindro;
Savina Yannatou
Human Touch Jazz Trio
Konstantinos Chatziiordano
İstanbul Sinfonietta
Ender Sakpınar

12 Ağustos 2018 Pazar
21:30 Opera – Tevfik Akbaşlı
“Troia Efsanesi – Legend of Troy”

Libretto: Işık Noyan
Yöneten ve Genel Sanat Yönetmeni: Aytaç Manizade
Orkestra Şefi: Murat Cem Orhan
Kostüm Tasarım: Gamze Kuş

 

13 Ağustos 2018 Pazartesi

21:30 Konser – “Dany Brillant”

Çağlar Kaynak Basketbol Sahası

12 Ağustos 2018 Pazar
21.00 Boğaz Saz Grubu – Hedon Orkestrası – Fevzipaşa Dans Grubu

Amfi Tiyatro

 

10 Ağustos 2018 Cuma

21:30 Tiyatro – “Damadım Olur musun?”

Tiyatro Kedi

Uyarlayan: Efe Yeşilay
Yöneten: Damla Cercisoğlu
Genel Sanat Yönetmeni: Hakan Altıner
Oyuncular: Nuri Gökaşan, İpek Tenolcay, İlkyaz Kocatepe, Berkay Şanveren, Ayşe Erbulak, Özdemir Çiftçioğlu.

Birbirini çok seven Mert ve Ayşegül evlenmeye karar verirler. Aileler için tanışma vakti ise Ayşegül’ün babası olan Mümtaz Bey’in daveti ile gelmiştir. Mümtaz Bey, eşi Feride’nin aksine ön yargılıdır ve kızını Mert’e vermemeye adeta yemin etmiştir. Oldukça disiplinli ve katı bir tutum içinde olan Mümtaz Bey, Mert’in ebeveynleri Mükerrem ve Fikret’in aşırı samimi ve marjinal tavırları ile mücadele etmeye başlar. Mert ve ailesinin şiirler, danslar ve evlilik terapisi armağanlarına, Mümtaz Bey yalan testleri, gizli kameralar ve dedektiflik faaliyetleri ile karşılık verir.

11 Ağustos 2018 Cumartesi
21:30 Tiyatro – “Toros Canavarı”

Çanakkale Belediyesi Tiyatro Topluluğu

Yazan: Aziz Nesin
Yöneten: Ebru Naz Özdemir
Oyuncular: Berkcan Namlucuoğlu, Binnur Tanrıver, Cahit Sarp, Cemil Süngü, Gizem Kahraman, Hasan Sami  Er, Işık Neslişah Korkut,  Murat Badem, Nevnihal Genli, Seda Dülgeroğlu, Semih Kaynak,Serpil Kırıcı ,Uğur Şahin Tağı,Uğur Yıldırım, Yusuf Öcal

Kendi halinde, mülayim bir memur emeklisi olan Nuri Sayaner ve ailesini açgözlü ev sahipleri Ziya Çalakçı evden çıkarabilmek için tehdit etmektedir. Bir gece ev halkının zoruyla karakola gitmek zorunda kalan Nuri’nin sakin hayatı bir daha asla eskisi gibi olmayacaktır.

 

12 Ağustos 2018 Pazar
21:30 Tiyatro – “Anlatılan Senin Hikayendir”

Yazan & Yöneten: Cengiz Toraman
Oynayan: Levent Üzümcü
Müzik Direktörü: Oktay Köseoğlu
Dekor & Kostüm: Medina Yavuz

“Bir insanı tanımak demek, onun hikâyesini bilmek demektir.” Gülerken ağladığımız, ağlarken güldüğümüz bir oyun bu. Gürül gürül, usul usul akan ırmak, bir bardak çay sıcaklığı, bir dost meclisinin anason kokulu coşkusu var bu oyunda. Hayal desek, değil… Gerçek desek, değil…

Evet, her birimizin hikâyesi farklı, her birimiz başka iklimlerin çocuklarıyız, her birimiz başka hayatlar yaşıyoruz, doğru. Ama içimizdeki ses diyor ki, biz birbirimizin yabancısı değiliz. Merak ediyorsan, nedir bu insan, kimdir? Anlatılan Senin Hikâyendir.

 

Söyleşiler
Yer:
Özgürlük Parkı

09 Ağustos 2018 Perşembe 18.30

“Yaşayan Troialılar – Troia ve Çevresinde Yapılan Yerel Tarih Araştırmaları”

Fecri Polat / Arkeolog