İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 5-17 Nisan tarihleri arasında düzenlenen 38. İstanbul Film Festivali yaklaşıyor. Sinemaseverler festival boyunca, film gösterimlerinin yanı sıra farklı etkinliklerde de festival heyecanını yaşayacak.

Türk sinemasının en buğulu, en renkli, en çok hatırlanan, en çok konuşulan dönemi… Yeşilçam jönlerin, fam fatallerin dönemi… Yeşilçam, en güzel şarkıların dönemi… Festival, kalpleri dağlayan, dillere dolanan, sevenlerin birbirine yolladığı, mehtaba bakılan Yeşilçam şarkılarını festival kapsamında gerçekleştirilecek özel bir geceyle tekrar hayat buluyor. İstanbul Film Festivali kapsamında 8 Nisan Pazartesi akşamı Cahide Müzikol’de gerçekleştirilecek gecede Belkıs Özener, Damla Sönmez, Derya Alabora, Gonca Vuslateri, Halil Babür, Meltem Cumbul, Mert Fırat, Selen Uçer unutulmaz Yeşilçam şarkılarına yeniden can veriyor. Yeşilçam Birlikte Güzel konserinin biletleri Biletix kanalları ve İKSV ana gişesinden alınabilir.

57 Yaşında kalp krizi nedeniyle ani ve zamansız aramızdan ayrılan Türk Sinemasının değerli kurgucusu Ayhan Ergürsel, özellikle 2000 sonrası yönetmenlerin filmlerine büyük katkılar sağladı ve geride kıymetli eserler bıraktı. Montaj teknikleri, estetik anlatımı ve etki yöntemleriyle bambaşka düşünen ve bambaşka kurgulayan büyük üstadın çalıştığı filmler arasında Cazibe Hanım’ın Gündüz Düşleri, Ağrı’ya Dönüş, Kız Kulesi Aşıkları, Kasaba, Mayıs Sıkıntısı, İklimler, Yumurta, 11’e 10 Kala, Üç Maymun sayılabilir. Yönetmenin kafasında oluşturduğu resmi, teknik ve estetik bilgisiyle gerçekleştirmesine yardımcı olan deneyimli kurgucu, özellikle ilk filmini çeken yönetmenlerle çalıştı, fikirleriyle onlara ilham verdi. Albüm, Küf, Kalandar Soğuğu bu filmlere en iyi örneklerdir. Ayhan Ergürsel sadece bir kurgucu değildi, birçok sinemacının en yakın arkadaşı, hatta sırdaşıydı, en iyisini hak eden gerçek bir sinemacıydı.

Ergürsel’in Cut / Kes adlı otobiyografik filminden parçaların gösterileceği bu toplantıda Hande Güneri, Tolga Esmer, Mustafa Kara, Serkan Acar, Muhammet Çakıral, Bilal Çakay, Sadık İncesu, Ahmet Çadırcı ve Ergürsel’in dostları bir araya gelecek.

İstanbul Film Festivali ile ilgili tüm gelişmeleri; filmler, etkinlikler ve konuklarla ilgili bilgileri ve programa dair ipuçlarını festivalin yenilenmiş web sayfasından ve sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz. Festivalde neler olup bittiğini günbegün takip etmek için web sayfasında her gün güncellenen festival günlüğünü ziyaret edebilirsiniz.