İstanbul Film Festivali’nin 33’üncüsü 5 Nisan’da başlıyor. Festival, 20’nin üzerinde bölümde 200’ü aşkın filmin yanı sıra usta sinemacıların katılacağı söyleşiler, atölye çalışmaları ve sinema dersleriyle dolu iki hafta yaşatacak.

33. İstanbul Film Festivali, 4 Nisan Cuma akşamı yapılacak açılış töreniyle başlayacak. Törenin hemen ardından Stephen Frears’in, festival kapsamında “Akbank Galaları”nda izlenebilecek son filmi Philomena / Umudun Peşinde, festivalin açılış filmi olarak gösterilecek.Programın devamında ise tarih, savaş ve insan yazgısı kavramlarını sık sık yapıtlarına konu eden büyük usta Polanyalı yönetmen Andzej Wajda’ya İstanbul Film Festivali Yaşam Boyu Başarı ödülü verilecek.

33. İstanbul Film Festivali Altın Lale Uluslararası Yarışma Jürileri ise şöyle;

A Separation / Bir Ayrılık ve The Past / Geçmiş filmleriyle tanınan İranlı yönetmen Asghar Farhadi başkanlığı üstlenecek.(yönetmen)
Philippe Le Guay (Yönetmen)
Lynda Myles (prodüktör ve London Film School direktörü)
Razvan Radulescu (senarist)
Defne Halman (oyuncu)
Ulusal Yarışma jürü başkanlığını ise Türkiye sinemasının usta yönetmenlerinden Derviş Zaim üstlenecek.

33. İstanbul Film Festivali’nin “Uluslar Arası” Yarışma bölümünde Altın Lale için yarışacak olan 11 film ise şunlar;

1-Frank
2-Tracks / Çöldeki İzler
3-Tom at the Farm / Tom Çiftlikte
4-Myself and Mum / Ben, Kendim ve Annem
5-Papusza / Taş Bebek
6-Happy Years / Mutlu Yıllarımız
7-Reunion / Buluşma
8-Üçleme
9-Violette
10-Blind / Körlük
11-Metalhead / Metalci
buyuk_budapeste_oteli_istanbulda_h29698
Ünlü yönetmen Wes Anderson’ın son yapıtı Büyük Budapeşte Oteli, Türkiye Prömiyerini 33. İstanbul Film Festivali’nde Akbank Galaları’nda yapacak.

Anderson’ın Berlin Film Festivali’nin açılışını yapan ve Jüri Büyük Ödülü’nü de kazanan son filmi The Grand Budapest Hotel / Büyük Budapeşte Oteli, Akbank Galaları’nın merakla beklenen filmlerinden. Türkiye prömiyerini festivalde yapacak film 1920’lerde Avrupa’da büyük bir otelde yıllardır görev yapan, adı efsaneleşmiş Gustave H. ile yakın arkadaşı, lobi görevlisi Zero Moustafa’nın maceralarını anlatıyor. Filmin bol yıldızlı oyuncu kadrosunda Ralph Fiennes’ın yanı sıra F. Murray Abraham, Edward Norton, Mathieu Amalric, Saoirse Ronan, Adrien Brody, Willem Dafoe, Léa Seydoux, Jeff Goldblum, Jason Schwartzman, Jude Law, Tilda Swinton, Harvey Keitel, Tom Wilkinson, Bill Murray, Owen Wilson gibi isimler yer alıyor.

Roman Polanski’nin aynı adlı ünlü tiyatro oyunundan uyarladığı ve Cannes’da Altın Palmiye için yarışan son filmi Venus in Fur / Kürklü Venüs merakla beklenen Gala filmlerinden.
Fransız yönetmen Alain Guiraudie’nin son filmi Stranger by the Lake / Göldeki Yabancı, ölüm, cinsellik, eşcinsel kültürü ve dostluk kavramlarına yaklaşımıyla hem izleyicilerden hem de eleştirmenlerden büyük övgü topladı. Göldeki Yabancı, Mayıs 2013’te Cannes’da prömiyerini yaptığı Belirli Bir Bakış bölümünde En İyi Yönetmen Ödülü’nün yanı sıra Eşcinsel Palmiye’ye de layık görüldü.

Altın Lale Ulusal Yarışma’da ödül için bu yıl 10 film jüri karşısına çıkacak. Yarışmadaki 5 film dünya,  3 film ise Türkiye prömiyeri yapacak. “Ulusal Yarışma” bölümünün filmleri şöyle:
• – Silsile / Ozan Açıktan
• – Şarkı Söyleyen Kadınlar / Reha Erdem
• – Sesime Gel / Hüseyin Karabey (Türkiye prömiyeri)
• – Gittiler / Kenan Korkmaz (Dünya prömiyeri)
• – Kumun Tadı / Melisa Önel (Türkiye prömiyeri)
• – Bir Varmış Bir Yokmuş / Kazım Öz (Dünya prömiyeri)
• – Ben O Değilim / Tayfun Pirselimoğlu (Türkiye prömiyeri)
• – Deniz Seviyesi / Esra Saydam & Nisan Dağ (Dünya prömiyeri)
• – Ayhan Hanım / Levent Semerci (Dünya Prömiyeri)
• – İtirazım Var / Onur Ünlü (Dünya prömiyeri)

Her gün festivalden farklı bir bölümü tanıtmaya devam edeceğiz.