İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen İstanbul Tiyatro Festivali’nin ön etkinliği ‘Birlikte Konuşalım’ serisi, oyun yazarı Ceren Ercan ile söyleşi ve ‘Yeni Politik Tiyatro: Minör Anlatı, Majörü Belirler Mi?’ başlığıyla salı akşamı başlıyor.

İstanbul Tiyatro Festivali bu yıl programında yurtdışından 12, Türkiye’den 16 olmak üzere toplam 28 tiyatro, dans ve performans topluluğunun 78 gösteriminin yanı sıra Öğrenme ve Gelişim Programı kapsamında okuma tiyatroları, söyleşiler, atölye çalışmaları ve ustalık sınıfları gibi tamamı ücretsiz yan etkinlikler de gerçekleştirilecek. İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında bu yıl Yeditepe Üniversitesi desteğiyle hayata geçirilen Öğrenme ve Gelişim Programı festival öncesinde “Birlikte Konuşalım” söyleşi serisiyle başlıyor.

İstanbul Tiyatro Festivali, Habitus Kitap’tan Emrah Yaralı’nın ve gazeteci Bahar Çuhadar’ın katkılarıyla festival öncesinde ücretsiz gerçekleştirilecek bir dizi söyleşiyle tiyatroseverlerin festival deneyimini zenginleştirmeye katkıda bulunacak. Festival oyunlarını derinlemesine incelemek ve yeni konuşma alanları açmak üzere geçmişten günümüze; zamanı/mekânı, şimdi ve buradayı sahneyi/izleyiciyi, doğaçlamayı/metni, ödenekliyi/ bağımsızı, çerçeveyi,/hemzemini, hayalleri/gerçekleri, hayatı,/tiyatroyu tersyüz ederek yeni buluşmalara vesile olacak konuşmalar serisi ücretsiz olarak İKSV Alt Kat’ta gerçekleştirilecek.

Yönetmen, oyuncu eleştirmen ve tiyatro profesyonellerin konuşmacı olarak katılacağı “Birlikte Konuşalım” serisinde aynı zamanda festivalin yerli yapımları da masaya yatırılacak.

İşte ‘Birlikte Konuşalım’ serisinin tam programı:

Yeni Politik Tiyatro: Minör Anlatı, Majörü Belirler Mi? Ceren Ercan, Bahar Çuhadar – 24 Eylül Salı // 19.00
Sahnede Çoklu Ortamın Karakteristiği Yeşim Özsoy, Melis Tezkan, Okan Urun – 8 Ekim Salı // 19.00
Kent Tiyatroları Şehir Kimliğini Oluşturabilir Mi? Leman Yılmaz, Özen Yula, Meral Kaya, Feza Soysal, Emrah Yaralı – 12 Ekim Cumartesi // 14.30
Zamanın ve Mekanın, “Şimdinin ve Burada”nın Yapısı Özgül Akıncı, İsmail Eğler, Ferdi Çetin – 14 Ekim Pazartesi // 19.00
Tragedyalar Biter Mi, İnsanın Ontolojisi Değişir Mi? Şahika Tekand, Kerem Karaboğa – 22 Ekim Salı // 19.00
Alternatif Sahnelerden Bağımsız Tiyatrolara… Nesrin Kazankaya, Kemal Aydoğan, Yiğit Sertdemir, Mehmet Bilge Aslan, Eyüp Emre Uçaray, Bahar Çuhadar – 26 Ekim Cumartesi // 14.30