2. Sanatta Görünürlük Festivali, 24-29 Nisan tarihleri arasında görülebilir.

Geçtiğimiz sene (2014) ilki düzenlenen Sanatta Görünürlük Festivali, sanata değer biçilmesini ve herkesin ulaşamayacağı bir platform üzerinden paylaşımın gerçekleşmesini ayrıştırıcı ve sınırlayıcı bularak kitlelere doğrudan davet götürmüş; günümüz toplumu ile sanat arasındaki koparılmış bağın, ancak maddi karşılığının sağlanması ile birleştiği gerçeğine karşı bir önerme getirmiştir. Gönülllü sanatçıların desteği, MSGSÜ Çağdaş Dans Anasanat Dalı’nın ve bu alandaki dans öğrencilerinin özverili işbirliği ile, bir fikir 5 günde 40’ı aşkın performansın paylaşıldığı bir eyleme dönüştü.

Dünya Dans Günü’nü kapsayan, 24-29 Nisan 2015 tarihlerinde gerçekleşecek olan 2. Sanatta Görünürlük Festivali, sahne ile sınırlı kalmamayı ve kamusal alanda da kitlesi ile buluşmayı amaçlamaktadır. Sanatta Görünürlük Festivali gönüllülük esasıyla hareket eder.

Etkinlikler için kitlesine doğrudan davet götürmeyi, çoğu zaman ise etkinlikleri hayatın içine, yaşayan mekanlara taşımayı amaçlar. Bedeni ve hareketi merkez alır ve değişimin değişmezliğinden beslenir. Sanatın kimin veya ne için yapılacağı sorusuna cevap vermek yerine, sürecin ‘an’ı içinde kalmayı tercih eder. Sokakta satılan yemekleri sever, dostları ile kaldırımlarda oturmayı, kapı ağızlarında sohbet etmeyi sever. Bu sebeple herkesin olanda hep beraber olmak ister. Duvarlardan sıkılanların kaçışı olan sokaklarda, görülmeyenlerin hızında nefes almak ister.

24/04  19:00   Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Bomonti Kampüsü  – 2. Sanatta Görünürlük Festivali – Ezel Bahar
24/04  20:00   Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Bomonti Kampüsü – 2. Sanatta Görünürlük Festivali – Ambivalen