!f İstanbul Film Festivali’nin beşinci gününde izlemeniz gereken beş filmi seçtik.

 

1001-grams

Image 1 of 5

1001 Grams / 1001 Gram

Marie her şeyin ölçülebilir, biçilebilir olmasını seviyor. Fakat mutluluk nasıl ölçülür? Bir yaşamın kaç kilo geldiği nasıl bilinebilir? Norveç'in sıra dışı komedi ustası Bent Hamer'dan insan olmanın tuhaflıklarına dair yepyeni bir film.
Bilim kadını olan Marie (Ane Dahl Torp) her şeyin fiziksel olarak ölçülebilir olmasına takıktır ve hem özel hem de iş hayatını aynı mesafeli tavırla idare etmektedir. Kendisi gibi bu konuda fanatik olan babası Ernst’le birlikte Norveç’in ağırlık ve ölçekler enstitüsünde çalışır. Ernst kalp krizi geçirince, Paris’te gerçekleşecek olan uluslararası kalibrasyon konferansına katılmak Marie’ye düşer. Yolculuk Marie için bir dönüm noktası, içsel değişiminin başlangıcı olacaktır. Orada tanıştığı Pi’nin farklı düşünceleri ve sıcaklığı Marie’ye kendi mutluluğunu ne kadar önemsediğini düşündürür. Sıra dışı komedinin ve absürt filmlerin ustası Bent Hamer bu kez bilim ile insan duyguları arasındaki gri alanda gezinirken, yine hafifliği elden bırakmayarak, birbirimize duyduğumuz ihtiyacı, insan olmanın tuhaflıklarını irdeliyor.

Yönetmen: BENT HAMER
Oyuncular: ANE DAHL TORP, LAURENT STOCKER, STEIN WINGE, HILDEGUN RIISE, PER CHRISTIAN ELLEFSEN, PETER HUDSON, DINARA DROUKAROVA, CHRISTIAN ERICKSON, DIDIER FLAMAND, MAGNE HÅVARD BREKKE

Gösterimler
14 Şubat 2015 22:00
Cinemaximum Budak

15 Şubat 2015 17:30
Cinemaximum Fitaş Salon 4

15 Şubat 2015 17:30
Cinemaximum Fitaş Salon 4

20 Şubat 2015 19:00
Cinemaximum Fitaş Salon 1