Sevdiğimiz isimlere ve trendsetteristanbul.com üzerinden bir anket hazırlayarak okuyucularımıza sorduk. 14 Şubata alternatifler arayanlar duyurumuz size, çözüm bu sayfada!  

 

METE MORDAĞ

Tasarımcı

Aşk için, sevgi için herhangi bir endüstriyel tasarım ürünü hayata geçirilebilir mi? Siz aşk için ne tasarlamak isterdiniz örneğin?

Milan Kundera’nın “Gülüşün ve Unutuşun Kitabı”nda “Litost” isimli bir hikâye vardır. Litost, Çek dilinde bir duyguya verilen ve başka herhangi bir dilde de karşılığı olmayan bir isim. Kundera, bu duyguyu tanımlamak için içinde barındırdığı diğer duyguları şöyle sıralıyor: Keder, sempati, pişmanlık, özlem. Sonrasında yetersiz kaldığını hissedip, duyguyu bir hikâye üzerinden anlatmaya karar veriyor. Hikâyede gelişen olay içerisinde ana karakterin hangi anda “litost” hissettiğini söylediğinde siz bu duygunun ne olduğunu gayet net bir şekilde anlıyorsunuz. Kundera’nın kelimeler üzerinden yapmaya çalıştığını, tasarım üzerinden yapabilmeyi isterdim. Duyguları renkler üzerinden görselleştirebilen bir bilezik örneğin. Hissettiğinizi bileğinizdeki nabız, koku yayılımı, sıcaklık gibi parametrelerin değişiminden ayırt edebilen; tutkuyu kırmızı, özlemi mor, üzüntüyü mavi, sevinci turuncu ışıyarak gösterebilen bir bilezik hayal edin. Konuşurken, susarken, dinlerken herkesin gözü bileklerde olurdu.

 

BURAK ZAFER

Lokanta Armut İşletme Ortağı ve Şefi

75 TL ile 14 Şubat’ta Sevgililer Günü’ne özel nasıl bir sürpriz hazırlarsınız?

Sevgililer Günü bu yıl pazar gününe denk geliyor. Kahvaltı ve öğle yemeğini bir arada çıkarmak için sevgilime en sevdiğim tostu hazırlarım. Kendi yaptığım ekşi maya ekmeğin içerisinde Hatay’dan getirdiğim geyik boynuzu biber salçası ve dil peyniri. Maliyeti 8 TL. Akşam gerçek aşkım Beşiktaş’ın maçı var. Bu yüzden mutlaka evde olmalıyım. Ama öncesinde sevgilimle sahilde yürüyüş yapmak iyi fikir. Tercihim Bebek-Arnavutköy arası. Bir yandan şehirde binlerce yıldır yaşanan aşkları hatırlayıp bir yandan da Boğaz’ın muhteşem güzelliğini seyredilebileceğimiz en güzel rota. Hem de yürüyüşün sonunda Arnavutköy’ün saklı güzeli Kavanoz’da bir mola verip harika bahçesinde kahve içmek için sebep yaratmış oluruz. Maliyeti 16 TL.

Akşam yemeği için alışverişi Eataly’den yaparım. Orada çalışan sevgili dostum Çağrı her zaman bana çok yardımcı olmuştur. Onunla beraber güzel bir balık seçip yanına yakışacak sebzeleri alırım. Fırında pişireceğim balık, sağlıklı ve çok lezzetli bir seçenek. Sevgilimi hazır bir sofraya davet etmektense birlikte yemek yapmayı tercih ederim. Çünkü hayat paylaştıkça güzel. Maliyeti 35 TL. Gecenin sürprizi ise tabii ki çikolatalı bir tatlı. İçinden taze meyve fışkıran bu tart adeta aşkın kendisi. Maliyeti 16 TL.

 

AYŞE KUCUROĞLU

Happily Ever After Kurucusu ve İşletmecisi

Sevgililer Günü programınız nedir?

Hiç evden çıkmadan, bol bol yemek pişirmek, en güzel ve en değerli şarabı çocuklarım salonda oynarken su bardağında tüketmek. Yemeğin ardından Audrey Hepburn ya da James Dean filmi de çok iyi gider. Ancak bir alternatif üretmek gerekirse kesinlikle şehri bisikletle keşfetmek diyebilirim. Dağa bayıra çıkıp, sahildeki kırmızı balon kirliliğinden kaçmak da iyi bir fikir.

 

ROJDA DEMİRER

Oyuncu, şu sıralar “Acil Aşk Aranıyor” dizisinde oynuyor

Sizden alternatif bir Sevgililer Günü programı istesek…

Ben de birçok kişi gibi Sevgililer Günü’nü tek güne sığdırmayı sevmiyorum. Ama yine de eve geldiğimde, erkek arkadaşımın (kendisi aşçı) elleriyle hazırladığı sevdiğim bir yemek ve tek bir gül bile benim için her şeyi unutulmaz kılabilir. Dışarıda kar da yağıyorsa tadına doyum olmaz. Sevginizi göstermek ve minik sürprizler her daim keyifli.

 

FERHAN TALİP

Blogger, iconjane.com’un kurucusu

Sevgililer Günü için sadece 100 TL’niz var; nasıl bir program organize ederdiniz?

Evde sandviçleri, sıcak şarabı ve battaniyeleri hazırlayıp Maçka Parkı’nda akşam pikniğine giderim. Karnımı doyurup, sevgilimin kollarında ısındığım sürece hiçbir Sevgililer Günü kötü geçmez bence…

 

EYLÜL BULUTSUZ

Halkla ilişkiler uzmanı

Sevgililer Günü’nü İstanbul’un hangi semtinde geçirmeyi düşünüyorsunuz?

Nasıl olsa günlerden Pazar… Erken kalkıp sıkı giyinir, Emirgan’a gideriz. Kale Kafe’de sıcak ekmekli bol çaylı güzel bir kahvaltı yaparız. Oradan deniz kenarında el ele yürüyerek İstinye’ye kadar gideriz. İskele Çay Bahçesi’nde oturur, birer sade Türk kahvesi söyleriz. Kahve yanında İzmir lokma keyfi yaparız.

 

NİSAN YAVUZ

Tekstil atölyesi sahibi

75 TL ile sevgilinize nasıl bir program hazırlarsınız?

75 lira bazıları için az bir miktar olabilir ama maksat niyetse çok da az değil. Sevgililer Günü her sene 14 Şubat gibi kışın en soğuk günlerine denk geldiğine göre, herhalde bu parayla saf yün iplikler alır, sevgilime bere-kaşkol takımı örerdim. Bunun için de en az bir ay önceden başlamak gerekir tabii. Ev dışında hazırlanacak bir program için istisnasız Kadıköy’de bir yere giderdik. Kadıköy öyle bir semt ki, özel gününüz ne olursa olsun, karşınıza çıkan her sokakta illa ki güzel bir alternatif bulursunuz. İlla ki belirtmek gerekirse, çok güzel balık restoranları var, oralara giderdik herhalde. Ya da Baylan’a… Hava buza da kesse, arka bahçesinde sıcacık bir şeyler içmek mükemmel olurdu.

 

AHMET ÖZTÜRK

Turist rehberi

75 TL ile sevgilinize nasıl bir program hazırlarsınız?

Benim sevgilim bir kitap kurdu. Herhalde ona bir kitap evinden 75 liralık hediye çeki alırdım, istediği kitabı alsın ama ben söyleyeyim, 75 lira yetmez ona. Her kitapçı ziyaretinde en az 250 lira bırakır çıkar. Program illa ki ev dışında olacaksa Kadıköy Moda’daki Double Tree Hilton’un terasında bir şeyler ayarlardım. 360 derecelik bir açıyla İstanbul’u doyasıya seyrederdik. Orada birkaç saat geçirmek demek, zaten İstanbul’un her semtine biraz uğramak gibi bir şey…

 

FIRAT KAYA

Ses teknisyeni

75 TL ile sevgilinize nasıl bir program hazırlarsınız?

75 liralık çiçek alırdım. Güzel kokan çiçeklerden… Otobüs beklediği durağa yollardım çiçekçiyle. Sonra iş yerine yollardım. Öğlen yemeğine gittikleri yere yollardım. Akşam işten döndüğünde de kapısında mis kokulu çiçekleri bulurdu. Çiçek dolu bir gün geçirirdi. Aslında bunu yapamam çünkü Sevgililer Günü bu yıl Pazar’a denk geliyor. Ama olsun, çiçeklerle şımartırdım işte. Programın ev dışında olması şart zaten. Bilemiyorum, henüz bir yer düşünmedim ama az ziyaretçi ağırlayan bir mekân bulmam lazım çünkü ona evlenme teklif edeceğim. Sizin bir tavsiyeniz var mı?

 

EDA TUNA

Öğretmen

75 TL ile sevgilinize nasıl bir program hazırlarsınız?

Aslında hain planlarım var. Epeydir bahçede bakıp beslediğim bir kedi var. Çok şirin, böyle yumoş yumoş, duman rengi bir şey… Aylardır onun aşılarını yaptırıyorum gizli gizli. 75 lirayla veterinere götürüp, yıkatıp paklatacağım ve eşime hediye edeceğim. Evde kedi istemiyor ama yumoşluğunu görünce dayanamaz, ben biliyorum. Kedinin adına “Aşk” dedim şimdiden. Ben sizin derginizi takip ediyorum ama hiç merkezden uzak yerlere gitmiyorsunuz, hep aynı yerlerdeki mekânları tanıtıyorsunuz. Bir mekân da ben önereyim: Tuzla’daki Adriano Antique Cafe’ye götüreceğim onu. Burası şirin bir taş bina, bahçesi çiçeklerle bezeli, önü olduğu gibi deniz manzaralı, içi bungalov tarzı döşenmiş harika bir yer. Zaten Aşk’ı da orada hediye edeceğim ki evin dışında olduğumuz için dırdır edemesin!

 

EGE BURAK MERİÇ

Öğrenci

75 TL ile sevgilinize nasıl bir program hazırlarsınız?

Ne mi yapardım? Tabii ki ona bir hediye alırdım, en sevdiği bir şeyle ilgili… Sonra ona bu hediyeyi “Kalbimi aldığın gibi, ben de sana bir hediye aldım” diyerek verirdim ama hediyeyi açmamasını söylerdim. Sonra onu Köfteci Ramiz’e götürür ve hediyeyi açmasını isterdim. Ardından birlikte yemeğimizi yerdik.